Slovákom je medzi regálmi do plaču. Takto vyleteli ceny oproti minulému roku (zoznam potravín)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko už niekoľko mesiacov čelí masívnemu zdražovaniu. A ani vyhliadky do budúcnosti nevyzerajú veľmi ružovo. Ľudí okrem cien energií a pohonných hmôt najviac trápia stále rastúce ceny potravín. Štatistický úrad teraz zverejnil najnovšie dáta.

Zdražovanie ani po mesiacoch neutícha. Práve naopak. Aktuálne čísla totiž ukazujú, že januárová osemapolpercentná inflácia vyskočila v máji na takmer trinásť percent. Analytici upozorňujú, že toto sme na Slovensku nezažili od začiatku storočia. Ceny rastú už šestnásty mesiac po sebe.  

V porovnaní s minuloročným májom síce najviac zdraželi ceny v doprave či v gastre, Slovákov však prioritne trápia ceny potravín, ktoré ukrajujú výraznú časť z rodinných rozpočtov. Tie v globále zdraželi až o 16 percent.

„Zákazníci v obchodoch platili viac najmä za oleje a tuky (40,1 %), zeleninu (19,6 %), chlieb a obilniny (18,8 %), mlieko, syry a vajcia (17,4 %) a mäso (16,5 %). To v praxi znamená, že kým v máji 2021 urobili Slováci a Slovenky nákup potravín za 100 eur, v máji 2022 to už bolo 116 eur. V košíkoch alebo vozíkoch pritom mali tie isté tovary,“ uviedla analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

V lete bude situácia ešte horšia

Dôvodov prečo potraviny dražejú, je viacero. Producenti uvádzajú ako jeden z nich drahšie energie potrebné na výrobu. Ďalším dôvodom je vysoká cena ropy a následne aj pohonných látok.

„Inflácia je tlačená nahor cenami ropy, energií, agrokomodít, ale aj rastúcimi cenami nedostatkových výrobných vstupov,“ podčiarkla analytička 365.bank Jana Glasová.

Horšie ako súčasný stav vyzerá prognóza do ďalších mesiacov.

„Očakávame, že aj v nasledujúcich mesiacoch bude inflácia u nás dvojciferná a v letných mesiacoch prekročí hranicu 13 resp. 14 %. Zároveň predpokladáme, že priemerná inflácia za celý tento rok sa bude približovať k úrovni 10 %,“ vysvetlila Glasová.

„Aktuálne sa prikláňame k názoru, že tohtoročná inflácia bude pomerne vysoká, odhadujeme ju nad 10 %. Slováci si tak určite aj v nasledujúcich mesiacoch budú priplácať oproti vlaňajšku za potraviny, pohonné látky, energie, ale aj za stavebné materiály. Pravdupovediac, v žiadnej oblasti inflácie v najbližšom období neočakávame pokles cien oproti minulému roku,“ pridala sa Sadovská.

​Väčšina vyhľadáva zľavy​

Vysoká inflácia a s ňou spojené zdražovanie mení aj spotrebiteľské správanie Slovákov. Až 80 percent Slovákov zároveň v súčasnosti nakupuje viac v akciách a zľavách v porovnaní s minulosťou.

„Väčšia finančná záťaž a tým pádom aj výraznejší tlak na domáce rozpočty núti mnohé domácnosti pri nakupovaní hľadať aj lacnejšie alternatívy. Ukázalo sa, že až ôsmi z desiatich respondentov sa momentálne viac ako predtým zameriavajú na nákup výrobkov a tovaru, ktorý v obchodoch či v e-shopoch ponúkanú v nejakej zľave alebo v akcii,“ priblížil výsledky májového prieskumu analytik trhu zo spoločnosti Home Credit Jaroslav Ondrušek.

Ak už Slováci pre infláciu rušia nejaké nákupy, tak je to najčastejšie v prípade dovoleniek a taktiež pri kúpe osobného auta. Obava z ďalšieho rastu cien na druhej strane urýchlila napríklad kupovanie zariadení na posilnenie energetickej sebestačnosti.  

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rast cien

Dôležité udalosti