Cenový zvrat na nemeckých pumpách. Motoristi len neveriacky krútia hlavami

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Motoristi sú už zúfalí. Ceny pohonných hmôt trhajú historické rekordy a zdražovaniu ešte nie je koniec. Najnovšie sa pokúsili tento trend zvrátiť v Nemecku znížením spotrebnej dane. V prvých dňoch nemeckí motoristi jasali, po dvoch týždňoch už hromžia. Na pumpách platia skoro rovnako ako pred zmenou.

Ešte v posledný májový deň nemeckí motoristi tankovali v priemere za dve eurá aj pätnásť centov. Aj na miestne platové pomery išlo o výraznú záťaž na rodinné rozpočty. Berlín sa preto rozhodol od 1. júna rázne znížiť na tri mesiace spotrebnú daň.

Mnohí pumpári zo dňa na deň zareagovali, pričom ceny výrazne poklesli. A to v niektorých prípadoch až o 35 centov na liter. Nemeckí motoristi tak mohli tankovať za euro osemdesiat až deväťdesiat. Nafta po zavedení opatrení klesla na euro osemdesiatsedem.

Nemci sa dlho netešili

Po dvoch týždňoch je jasaniu koniec. Pumpári totiž vrátili ceny na takmer identickú úroveň spred zavedenia opatrení. Motoristi teraz neveriacky krútia hlavami, nemecká vláda chrlí síru, keďže zníženie spotrebnej dane vyšlo štátnu kasu na tri miliardy eur.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck už stihol obviniť producentov ropy, že nedokázali preniesť výhody nižších odvodov na spotrebiteľov a profitujú z prudkého nárastu cien energií.

Podľa neho je potrebné zreformovať protimonopolný zákon, aby sa uľahčilo zhromažďovanie dôkazov o tajnej dohode medzi účastníkmi trhu.

„Politika nie je taká bezbranná, ako si niekto niekedy myslí,“ vyhlásil Habeck.

Minister financií Christian Lindner zasa uviedol, že sa pokúsi zabezpečiť, aby spotrebitelia plne profitovali z dočasného zníženia dane z palív a podporil Habeckove plány sprísniť protimonopolné zákony.

„Nemôžeme dovoliť, aby sa stalo, že dodávatelia v Nemecku budú žať zisky,“ povedal Lindner z pro-podnikateľskej strany Slobodných demokratov.

Prečítajte si tiež:

​Smerujeme k dvom eurám

Nikdy sme netankovali drahšie ako v súčasnosti. Horšie je, že predikcie hovoria ešte o výraznejšom zdražovaní a ceny sa pokojne môžu vyšplhať aj nad dve eurá. A táto hranica už môže čoskoro padnúť. Jedným z najnovších dôvodov je embargo na ruskú ropu, ktoré negatívne zasiahlo do už teraz napätého trhu.

„Embargo na ruskú ropu spôsobí obmedzenie ponuky na svetových trhoch, ktorá už teraz zaostáva za dopytom. Výsledkom toho bude ďalší tlak na rast cien ropy s rizikom posunu až na historické maximá,“ vysvetlil analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Navyše to prišlo v čase začínajúcej hlavnej motoristickej sezóny a končiacimi sa protipandemickými opatreniami v Číne. Ide o faktory, ktoré tiež výrazne zvyšujú dopyt po rope a teda tlačia jej cenu smerom nahor.

​Všetci konajú, len na Slovensku sa škriepia

Ako prví v našom regióne začali s vysokými cenami pohonných hmôt bojovať Maďari, ktorí ich zastropovali na úrovni euro dvadsaťšesť. No od konca mája môžu na ich pumpách tankovať za štátom regulované ceny len motoristi s maďarským EČV. Ceny pomocou nižšej DPH znížili taktiež Poliaci. Spotrebnú daň zasa znížili Česi.

Na druhej strane aj slovenská vláda stále rozmýšľa, ako znížiť cenu pohonných hmôt. Zatiaľ to však stojí na politických prekáračkách.

 

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.