Prvá pumpa vystrelila ceny nad dve eurá. Je prorokom pre všetky ostatné

Padla dvojeurová hranica. Našli sme totiž pumpu, kde benzín, ale aj naftu predávajú za sumy začínajúce dvojkou. Aj keď ide o ojedinelý prípad, podľa analytika je len otázkou času, kedy to bude realitou po celom Slovensku.

Pumpa v blízkosti rakúskych hraníc prelomila psychologickú hranicu. Liter benzínu na nej natankujete za dve eurá aj devätnásť centov, naftu len o chlp lacnejšie. Síce ide o benzínku na diaľnici, kde sú cenovky vždy vyššie, napriek tomu ide o prelomový moment.

Obišli sme si aj ostatné diaľničné pumpy v rámci Bratislavy a cena na nich sa najvyššie vyšplhala na euro a deväťdesiatdeväť centov. Môže však ísť len o marketingový ťah, aby im na totemoch nesvietila dvojka.

​Dve eurá budú čoskoro realitou na celom Slovensku

Na ostatných čerpacích staniciach v meste motoristi bežne tankujú za viac ako euro deväťdesiat, nafta je tesne pod touto sumou.

„Je len otázka času, kedy sa cena benzínu a nafty prehupne cez 2 eurá za jeden liter. A pritom si treba uvedomiť, že cena ropy typu Brent v poslednom týždni osciluje už okolo 120 dolárov za jeden barel, “ uviedol analytik František Burda.

V praxi to znamená, že je len otázkou času, kedy budú dve eurá za liter realitou po celom Slovensku.

„Hlavným dôvodom rastu ceny palív je neustále sa zvyšujúca cena vstupnej suroviny, čiže ropy, a zároveň silný dolár. Cena ropy rastie z dôvodu vysokého dopytu po tejto surovine a následného strachu z možného nedostatku jej dodávok na trh,“ dodal Burda. 

​Vyhliadky do budúcna nie sú ani zďaleka ružové

V najbližších dňoch až týždňoch je trend daný jasne. Horšie je, že ani z pohľadu niekoľkých mesiacov sa nedá určiť, či ceny začnú aj trochu klesať. Za bežných okolností by mohol tento zlom nastať po Dni nezávislosti v USA (4.7.), kedy sa presúvajú milióny motoristov po celej krajine. 

„Je ťažké predpovedať, či po tomto dni príde k zlomu. Na trh vplýva stále množstvo iných faktorov, ktoré môžu ceny ropy ťahať hore,“ vysvetlil Burda.

 Analytik by skôr očakával pokles cien až po skončení motoristickej sezóny, prípadne, ak príde nejaká pozitívna správa.

„Môže sa týkať poklesu celosvetového dopytu po rope, vojnového konfliktu na Ukrajine, prípadne keby rokovania medzi USA a ťažiarmi priniesli pozitívne správy vedúce k ďalšiemu zvyšovaniu dodávok ropy na trh,“ podotkol Burda. Nateraz však nič z toho zrejme neprichádza do úvahy.

Súvisiaci obsah

​Okolité krajiny proti vysokým cenám bojujú, Slováci zatiaľ len rozmýšľajú

Mnohé krajiny sa preto snažia bojovať s vysokými cenami pohonných hmôt. Naposledy tak urobili Nemci a Česi, keď dočasne znížili spotrebnú daň.

Predtým výrazne zasiahli aj Maďari, ktorí ceny zastropovali na úrovni euro dvadsaťšesť. No od konca mája môžu na ich pumpách tankovať za štátom regulované ceny len motoristi s maďarským EČV. Ceny pomocou nižšej DPH znížili taktiež Poliaci.  

Slovenská vláda stále rozmýšľa, ako znížiť cenu pohonných hmôt. Zatiaľ to však stojí na politických prekáračkách.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti