Tipy na ekonomickú jazdu: Palivo ušetríte aj správnym rozbiehaním či zatvorenými oknami

Benzín a nafta sa stávajú luxusom. Každý ušetrený liter sa počíta. Znížiť spotrebu vieme aj štýlom jazdy a technickým stavom auta. Opýtali sme sa motoristických odborníkov, ako jazdiť ekonomicky a na čo si dať pozor, aby sme zbytočne nemíňali palivo.

Ovplyvniť spotrebu vieme už predtým ako si vôbec sadneme za volant. Základom je skontrolovať pneumatiky, najmä ich tlak. Keď sú pneumatiky podhustené, na 100 kilometroch spotrebujete aj o pol litra viac paliva.

Ak nemusíte mať na aute strešný nosič, tak si ho dajte radšej dole. Narúša aerodynamiku a spotreba môže stúpnuť aj o jeden a pol litra na sto kilometrov. Podobný efekt spôsobujú aj otvorené okná.

Zásadné je pritom aj samotné rozbiehanie vozidla. Platí pravidlo - rozbiehať sa pomaly, plynule a vyhnúť sa agresívnej jazde.  

Ako jazdiť v meste? „V meste treba jednoducho jazdiť plynulo, čo je ďalšia vec, čo niektorí vodiči robia, že sa nalepia. Jednoducho v meste sa netreba ponáhľať. Neušetríte čas, ale ušetríte palivo, ak sa neponáhľate. No a keď sa blížime k semaforu, tak už vypustiť a dôjsť na neutrále.

A aká je ideálna rýchlosť v meste a na diaľnici, aby sa ručička na ukazovateli paliva dramaticky neklesala? Odpoveď je jednoduchá. Dozviete sa ju spolu s ďalšími radami v reportáži vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti