Končí sa éra plynových kotlov? Niektoré krajiny EÚ ich zakázali, hitom sú tepelné čerpadlá

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Končí sa éra plynových kotlov? Niektoré európske krajiny ich zakázali. Rakúsko od budúceho roka a Holandsko sa chce s kotlami na fosílne palivá vysporiadať do troch rokov. Namiesto ruského plynu prehodila Európa výhybku na obnoviteľné zdroje. Hitom sú tepelné čerpadlá. Aj pre tisíce Slovákov sú momentálne voľbou číslo jedna.

Pán Robert tepelné čerpadlo vyskúšal na svojom bazéne. Osvedčilo sa. S technológiou je spokojný, a tak chce kúpiť ďalšie a tepelným čerpadlom vykurovať aj celý dom.

Zariadenie to je nielen ekonomické, ale aj ekologické. Problém je vyššia obstarávacia cena. S tým sčasti pomáha štát.

Do zelených energií išli desiaty miliónov. Na jedno tepelné čerpadlo môžete získať podporu maximálne 3400 eur. Mašiny to však rozhodne nie sú lacné. Cena sa začína na približne 7000 eur.

Projekt zelená domácnostiam od začiatku sprevádza chaos a zmätky. Najskôr štát dotácie z hodiny na hodinu zrušil. Následne prišla expresne rýchla podpora na tepelné čerpadlá. Rozchytala sa do 11 minút. Teraz štát opäť mení pravidlá.

Záujemcovia sa registrujú do akéhosi zásobníka žiadostí. Kupón na podporu dostanú, až keď bude mať ich dodávateľ zariadenie takpovediac na sklade.

Následky vojny

Celá Európa teraz hľadá nezávislosť od ruského plynu. Riešenie je v obnoviteľných zdrojoch. Otázkou číslo jedna je, či nehrozí kolaps a ďalej, či bude dosť tepelných čerpadiel pre všetkých alebo sa stanú nedostatkovým tovarom?

Odpoveď sme hľadali v tejto reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.