Na rast cien energií reagujú aj slovenské internáty. Študenti si za ubytovanie priplatia

Ilustračná foto.
Zdroj: TASR

Niektoré univerzity už reagovali na rast cien energií a ďalších nákladov spojených s prevádzkou vysokoškolských internátov tak, že zvýšili poplatky za ubytovanie. Ceny dvíhali rádovo o niekoľko percent. Viaceré univerzity k tomuto kroku pristúpia od nového akademického roka, teda od septembra.

Univerzita Komenského pripravuje úpravy cien ubytovania na internátoch. "Dôvodom sú výpadky príjmov z podnikateľskej činnosti v čase pandémie, zvyšovanie cien energií, ale aj znižovanie štátneho rozpočtu pre univerzity. Aktuálne prebiehajú interné rokovania a prepočty cien," povedala hovorkyňa najväčšej univerzity Lenka Miller. O finálnej podobe návrhu bude v júni rokovať Akademický senát UK. Nové ceny by mali platiť od 1. septembra.

Aj Slovenská technická univerzita v Bratislave je vzhľadom na aktuálnu situáciu nútená pristúpiť od 1. septembra k zvýšeniu ceny za ubytovanie na internátoch. "Pôjde o nárast o 14 eur na mesiac, v priemere z aktuálnych 82 na 96 eur," uviedol hovorca univerzity Juraj Rybanský.

Prešovská univerzita v Prešove tiež zvyšuje ceny za ubytovanie v študentských domovoch. "V priemere dôjde k zvýšeniu o desať eur, predtým jedno lôžko v dvojposteľovej izbe stálo 65 eur, teraz to bude 75 eur," spresnila hovorkyňa univerzity Anna Polačková. Od nového akademického roka dôjde k zmene výšky ceny za ubytovanie aj v študentskom domove, ktorý patrí Trnavskej univerzite v Trnave, a to z pôvodných 85 na 90 eur.

"Zvyšovanie cien za ubytovanie vysokoškolských študentov predpokladáme od 1. januára 2023, keďže dochádza k rastu cien energií, ako aj ďalších nákladov spojených s prevádzkou vysokoškolských internátov," uviedol prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline Jozef Ristvej.

Študentské domovy Ekonomickej univerzity v Bratislave boli od marca 2020 takmer dva roky kapacitne vyťažené len minimálnym počtom študentov, prevažne zahraničných. Miroslav Horňák z centra komunikácie a vzťahov s verejnosťou Ekonomickej univerzity v Bratislave poznamenal, že výpadok príjmov za toto obdobie z poplatkov za ubytovanie je zhruba dva milióny eur. Univerzita vzhľadom na zvýšené ceny energií či stavebného materiálu pristúpila k zvýšeniu poplatkov za ubytovanie v študentských domovoch od 1. marca. "Ďalšie zvyšovanie Ekonomická univerzita v Bratislave v roku 2022 neplánuje," dodal Horňák.

Aj Univerzita Mateja Belu v Banskej Bystrici zvýšila ceny ubytovania pre študentov. "Priemerný mesačný nárast ceny za ubytovanie predstavuje desať eur na osobu, čo v percentuálnom vyjadrení zodpovedá navýšeniu o 12-19 percent," uviedlo vedenie univerzity. O desať až 15 percent sa zvýšia ceny ubytovania aj v študentských domovoch Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. S nárastom cien za ubytovanie musia počítať i študenti Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, a to v priemere o osem až 15 percent.  

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti