Chov dojníc na Slovensku je pred kolapsom. Prvovýrobcom mlieka môže pomôcť štát, zatiaľ iba sľubuje

Chov dojníc na Slovensku je vraj pred kolapsom. Regionálnym mliekarňam tak hrozí zánik. Prvovýrobcom mlieka môže pomôcť štát. Zatiaľ ale prichádzajú iba sľuby.

Čerstvé mlieko z vlastného kravína len pre svoju miestnu mliekareň. V Selciach takto vyrábajú skutočné regionálne produkty. Teraz im hrozí zánik.

„Na začiatku tohto roka sme mali ešte smelé plány, kde v jednej maštali malo byť až 90 kusov dojníc. No bohužiaľ,“ konštatuje predseda RD Selce Peter Oťahel.

Maštaľ vyprázdnili. Zdraželi energie i ľudská práca. Prvovýrobcovia mlieka vraj extrémne prerábajú.

„Stojíme tu, aby sme vám všetkým dali na vedomie, že chceme spraviť ešte posledný krok k tomu, aby sme nemali výčitky, že sme nespravili nič pre to, aby sme tento sektor zachránili,“ vyhlásil Mojmír Haško, podpredseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Banská Bystrcia

Až 35 miliónov eur. Takú stratu vykázali slovenskí chovatelia dojníc vlani. Agrorezort prisľúbil pomoc 10 miliónov. Vyplatiť ich mal do konca mája. Ako sa to skončilo?

„Do prvovýroby mlieka, chovateľom dojníc nepadlo nič. Nula centov na kilogram mlieka. Nula centov na kravu,“ tvrdí riaditeľa Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Margita Štefániková.

„Ja predpokladám, že do konca tohto mesiaca budeme schopní na vláde ten materiál prerokovať. V priebehu júla si budú môcť podať žiadosti, ktoré budeme na Pôdohospodárskej platobnej agentúre okamžite spracovávať, aby v priebehu leta tie peniaze dostali,“ sľubuje minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (OĽaNO).

Ani sľúbených 10 miliónov však podľa chovateľov dojníc problém nevyrieši. Kolaps regionálnych mliekarní iba na čas oddiali.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti