Pred rokmi sme mali za tri eurá kompletné obedové menu. Dnes si za tú sumu nekúpime ani polievku

Za tri eurá sa už nenajete. Kým pred rokmi to bola bežná cena za menu, dnes si za to v lepšej reštaurácii už nekúpite ani polievku. Najskôr zmenila naše stravovacie návyky pandémia, teraz úraduje inflácia. Ľudia rozmýšľajú, ako ušetriť.

Slováci sú na ceny potravín mimoriadne citliví. Mesačne zhltnú vyše pätinu z rodinných rozpočtov. Spolu s nákupmi v supermarketoch idú ruka v ruke hore aj účty za obedy v reštauráciách, fastfoodoch či jedálňach.

Pandémia časť stravníkov nasmerovala na donášky, ďalší prešli na „ešusy“ a jedlo z domu, no potom sú povolania, ktoré sa bez obedu v jedálni nenajedia. Šoféri, zamestnanci z kancelárií, stavební robotníci či brigádnici - toto sú najčastejší „menučkári“.

Igor študuje digitálne hry a brigáduje v Bratislave. Aj on hľadá spôsob, ako ušetriť na obedoch a nezostať pritom hladný. Hore vo videu si pozrite, aké objavil triky na lacnejšie obedy.

Pod zdražovanie populárneho obedového menu sa podpísali drahšie energie, pohonné hmoty a, samozrejme, drahšie potraviny, ktoré rástli nielen v obchodoch, ale aj vo veľkoskladoch. Výsledný účet za jedlo napokon nafúkli platy v gastrobiznise.

Analytička z Wood&Company Eva Sadovská pripomína, že išla hore aj cena práce.

Pred tromi rokmi stačilo mať vo vrecku o niečo viac ako štyri eurá a naobedovali sme sa. Tento rok v máji už stálo menu v priemere takmer päť eur a 40 centov. Nameral to Štatistický úrad. Obedy išli nahor najskôr postupne. Každý mesiac zhruba o štyri centy. Vlani v decembri však nastal výraznejší zlom. Tempo zdražovania sa znásobilo na 10 až 14 centov za mesiac a trvá to doteraz. Rozdiely sme našli aj medzi regiónmi. Pozrite si reportáž.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti