Slováci môžu pri tankovaní v Chorvátsku ušetriť. Má to však háčik

Chorvátsko zastropovalo ceny pohonných hmôt. Vláda v Záhrebe pristúpila k tomuto kroku v snahe pomôcť svojim obyvateľom znášať dopady krízy. Pre našincov cestujúcich na dovolenku to má ale háčik.

Zníženie cien sa týka výlučne čerpacích staníc mimo diaľničnej siete. Hoci 95-oktánový benzín tu po vládnom nariadení zlacnel o asi 15 až 20 centov z pôvodných 14,57 HRK na 13,50 HRK, teda 1,79 eura, na diaľniciach môžu a zrejme aj budú ceny pohonných hmôt naďalej rásť.

Ako ušetriť?

Slovákom sa jednoznačne oplatí tankovať mimo diaľnic pri ceste nazad do vlasti. Vtedy budete čerpať pohonné hmoty za regulované ceny a 50-litrová nádrž benzínu vás vyjde v prepočte na 89,50 eura. Toľko isto nafty vyjde na rovných 87 eur.

Celé opatrenie je ale časovo ohraničené. Vláda ceny zastropovala zatiaľ na najbližšie dva týždne. Aké budú jej nasledujúce kroky bude závisieť od vývoja cien na medzinárodných trhoch.

Aktuálne zastropované ceny PHM platné od 21. júna:

95-oktánový benzín - 13,50 HRK (1,79 €)
nafta - 13,08 HRK (1,74 €)

Chorvátsko nie je jedinou európskou krajinou, ktorá sa rozhodla občanom pomôcť riešiť dopady vysokých cien pohonných hmôt. Pomoc zaviedlo napríklad Maďarsko, Poľsko, Nemecko alebo Česká republika, a to či už formou zastropovania cien, alebo znížením dane z pohonných hmôt.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti