Banky spustili ďalšie zdražovanie hypoték. Slovákmi obľúbené fixácie vyletia poriadne nahor

Banky spustili ďalšie zdražovanie hypoték. Slovákmi obľúbené fixácie vyletia poriadne nahor
Ilustračná snímka. Zdroj: TVNOVINY.sk

Dve najväčšie banky na Slovensku opäť zatrúbili do útoku. Po krátkej pauze totiž opäť roztočili zvyšovanie úrokových sadzieb. Najviac to klienti pocítia pri dlhodobých fixáciách, po ktorých Slováci momentálne najviac siahajú.

Koncom februára nastal hypotekárny zlom. Prvé banky začali dvíhať úrokové sadzby, ktoré po viacerých kolách zdražovania sa dostali v porovnaní posledných rokov na rekordné úrovne.

Mnohí okamžite spozorneli a snažili sa na dlhé roky dopredu si zafixovať čo najnižšiu úrokovú sadzbu. To spôsobilo v bankách až taký nápor, že nestíhali vybavovať žiadosti, pričom klienti na schválenie čakali až niekoľko týždňov.

Desaťročný fix už prekonal ďalšiu psychologickú hranicu

Na chvíľu sa tento trend zastavil, no dve najväčšie banky minulý týždeň znova prišli so zdražovaním. Najprv VÚB ohlásila zmenu cenníka, pričom pri obľúbenom desaťročnom fixe prekročila trojpercentnú hranicu. Za ňou nasledovala Slovenská sporiteľňa, ktorá pri spomínanej fixácii vyskočila ešte o niečo vyššie.

„S najväčšou pravdepodobnosťou sa cez túto hranicu dostanú v priebehu pár dní aj ďalšie banky,“ uviedol analytik Matej Dobiš.

Ak klienti už nezvládajú úrokové sadzby pri 10-ročnom fixe, utiekajú sa k 5-ročnému, ktorý ešte stále poskytuje pomerne slušný časový vankúš. Aj tento však banky postupne dvíhajú. A môže sa dostať ešte poriadne vysoko.

„Po úprave základnej úrokovej sadzby ECB môžeme očakávať, že komerčné banky pri tejto aktuálne najžiadanejšej fixácii budú bežne ponúkať hypotéky za tri percentá,“ myslí si analytička Eva Šablová.

​Dlhodobé fixácie sa stále viac oplatia

Napriek vyšším úrokovým sadzbách analytici vo všeobecnosti stále uprednostňujú dlhodobé fixácie pred krátkodobými. Trendy totiž hovoria, že zdražovanie sa tak skoro nezastaví.

„Aktuálne aj vzhľadom na situáciu na hypotekárnom trhu odporúčame klientom dlhšie fixácie, lebo rast úrokov sa očakáva aj v najbližších rokoch,“ vysvetlila Šablová.

Okrem zdražovania hypoték ľudí trápia aj vysoké ceny potravín, energií a pohonných hmôt. Týmto témam sa rozsiahle venujeme TU.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.