V júli výrazne zdražie aj pečivo. Dôvodom je vojna na Ukrajine

Čaká nás ďalšie prepisovanie cenoviek. Už o niekoľko dní si budeme musieť zvyknúť na drahší chlieb alebo rožky. Za zvyšovaním cien je najmä vojna na Ukrajine. 

V košickej pekárni urobia každý deň zhruba 20-tisíc chlebov. Pečivom zásobujú východné Slovensko. Najskôr im robili problémy drahé energie, neskôr sa k tomu pridali aj vysoké ceny pšenice, ktoré vyhnala nahor vojna na Ukrajine. 

Šéf zväzu pekárov Milan Lapšanský hovorí, že tona múky im najnovšie vyskočila na rekordných 540 eur. Na spadnutie je tak u nás zdražovanie celého sortimentu pečiva. „K prvému júlu budú na pultoch nové vyššie ceny,“ hovorí Lapšanský.

Presné čísla zdražovania zatiaľ oficiálne nekomunikuje nikto, no každý reťazec alebo obchod si s ním zrejme poradí po svojom. Vo všeobecnosti sa však hovorí o zhruba desaťpercentnom náraste. Bežný polkilový chlieb tak pôjde nahor z eura päťdesiat na euro šesťdesiatpäť centov.

Najväčšie problémy ešte len môžu prísť. V Čiernom mori zostali zablokované tisíce ton obilnín. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varuje, že svet je na pokraji potravinovej krízy. Ukrajina nemôže vyvážať pšenicu, kukuricu či olej. Ruský prezident Vladimír Putin však tvrdí, že prístavy zamínovali Ukrajinci.

Aj tento konflikt vyhnal cenu pšenice na svetových trhoch do extrému. Pekári sa obávajú, aby mali vôbec z čoho piecť chlieb. Pšenica zo Slovenska by totiž mohla podľa nich skončiť v krajine, ktorá za ňu zaplatí viac. 

„Môže nastať teoretická možnosť, že by bola vypredaná do zahraničia,“ myslí si Lapšanský.

Bez ohľadu na to, kde pšenica nakoniec skončí, zvyšovanie cien potravín bude pokračovať minimálne do konca roka.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti