O extrémnom zdražovaní nepočuli. Jednu z najbohatších krajín Európy vôbec neničí inflácia

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Dano Veselský

Malý ekonomický zázrak? Jednu z najbohatších krajín Európy neničí vysoká inflácia. Pre miestnych zdražovanie nie je vôbec téma, skôr len sledujú, čo sa deje v okolitých štátoch. Štátne úrady síce hovoria o viac ako desaťročných maximách, jej úroveň sa však drží tesne pod tromi percentami. Oproti Slovensku ide o štyrikrát menšie číslo.

„Vôbec,“ odpovedá Roman rázne na otázku, či Švajčiari riešia ceny potravín.

Slovák, ktorý žije v krajine helvétskeho kríža zhruba jedenásť rokov, poznamenal, že narástli ceny pohonných hmôt. 

„Minule o tom hovorili v rádiu, že ceny pohonných hmôt narástli od januára v priemere z 1,90 CHF na 2,40 CHF za liter,“ priblížil. V prepočte teraz platia švajčiarski motoristi 2,36 eura.

Aj toto zvýšenie je podľa Romana len mierne a málokto ho rieši.

„V tých najnižších príjmových vrstvách určite, ale z minimálnej mzdy 3800 eur je to len psychologický jav. Ľudia sa síce posťažujú, ale nikto neobmedzuje cesty autom,“ dodal. Priemerná mzda bola minulý rok na úrovni 5500 eur.

Kľúčová je cena energií

Jediné, čo z tohto súdka ľudia sledujú, je energetická kríza v Európe. A vedia prečo.

Tajomstvo nízkej inflácie sa totiž skrýva v nízkych cenách energií. Kým v Európe rástli o desiatky percent a tvoria výraznú časť spotrebného koša, vo Švajčiarsku rástli len minimálne.

„Podľa údajov Medzinárodnej energetickej agentúry pochádza menej ako 1 percento elektriny spotrebovanej vo Švajčiarsku z ropy a zemného plynu. A až 58 percent si Švajčiari vyrobia z vodných elektrární a 34 percent z jadrovej energie,“ uviedol vo svojej analýze GianLuigi Mandruzzato.

Na porovnanie, v Európskej únii sa viac ako jedna pätina dodávanej elektriny vyrába zo zemného plynu a viac ako jedna osmina z uhlia. A ceny týchto komodít, ktoré EÚ dováža najmä z Ruska, za posledných 12 mesiacov prudko vzrástli.

Dôležitú rolu zohráva aj silný frank, ktorý je dôležitou svetovou menou. Aj vďaka nemu sa štátu darí tlmiť inflačné tlaky.  

Prečítajte si tiež:

​Situácia sa zhorší budúci rok

Medziročná miera inflácie vo Švajčiarsku v máji vzrástla na 2,9 percenta. To je jej najvyššia úroveň od septembra 2008 a prekročila i odhady ekonómov. Ukazujú to údaje, ktoré začiatkom júna zverejnil švajčiarsky štatistický úrad. Priemer EÚ je približne osem percent, na Slovensku zas rástla až 13-percentým tempom. 

Inflácia bude oveľa viac silnieť budúci rok, no situácia nebude taká zlá, ako už teraz panuje v krajinách EÚ.

„Inflácia zostane v roku 2023 citeľná. Švajčiarske domácnosti až v budúcom roku teda uvidia, že ceny elektriny vzrástli o 20 percent,“ uviedol pre TVNOVINY.sk analytik Swiss Life Select v Zürichu Marc Brütsch.

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rast cien

Dôležité udalosti

Krátka správa

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR.

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov. Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) koncom augusta zaregistroval vyše 204.000 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku to je 77-percentný nárast. (TASR)

Krátka správa

Česká BIS odhalila agenta, ktorý šíril ruskú propagandu o vojne na Ukrajine.

Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) odhalila ruského agenta, ktorý v ČR zaisťoval šírenie ruskej propagandy o vojne na Ukrajine a využíval na to aj známe osobnosti. Na konferencii o dezinformáciách a hybridných hrozbách v Poslaneckej snemovni českého parlamentu to uviedol šéf BIS Michal Koudelka. BIS sa podľa slov Koudelku podarilo odhaliť, že jeden z dlhodobých ruských vplyvových agentov v Českej republike rozdal úplatky v hodnote niekoľkých tisíc eur za šírenie ruskej propagandy. (TASR)

Krátka správa

Francúzsko stiahne z Nigeru svojich vojakov i veľvyslanca.

Francúzsko do konca tohto roka stiahne svojich vojakov z Nigeru a ukončí vojenskú spoluprácu s touto africkou krajinou, kde prezidentská garda koncom júla zvrhla demokraticky zvolenú hlavu štátu Mohameda Bazouma. V nedeľu to oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Do vlasti sa vráti aj francúzsky veľvyslanec Sylvain Itté, povedal Macron. Pučisti požadovali jeho odchod už koncom augusta, čo Paríž odmietol. Režim v Nigeri oznámenie o stiahnutí francúzskych vojakov privítal a označil ho za "nový krok k suverenite" krajiny. (TASR)