Nemecko vyhlási stav ohrozenia kvôli neistým dodávkam plynu z Ruska

Nemecko vyhlási stav ohrozenia kvôli neistým dodávkam plynu z Ruska
Zdroj: AP Photo/Michael Sohn

Nemecko plánuje oznámiť ďalší stupeň varovania v dôsledku neistoty dodávok plynu z Ruska. Ako uviedol zdroj oboznámený s informáciami, ministerstvo hospodárstva pripravuje vyhlásenie stavu ohrozenia, čo predstavuje druhý z troch stupňov varovania. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Nemecké ministerstvo hospodárstva by malo tento krok oznámiť vo štvrtok na dopoludňajšej tlačovej konferencii. Stupeň 2 znamená vysoké riziko dlhodobých výpadkov dodávok plynu, čo energetickým firmám teoreticky umožňuje presunúť vysoké ceny na priemysel a domácnosti, a tým zmierniť dopyt. Ako však uviedli zdroje oboznámené s informáciami, klauzula, ktorá umožní presunúť vyššie ceny plynu na domácnosti, by sa do platnosti ešte uviesť nemala.  

Prvý stupeň známy ako včasné varovanie uviedlo Nemecko do platnosti koncom marca. O presunutí na stupeň 2 sa začalo špekulovať po tom, ako ruský koncern Gazprom znížil minulý týždeň dodávky plynu cez plynovod Severný prúd 1 iba na 40 % kapacity.

Dvanásť krajín EÚ zasiahlo zníženie dodávok plynu z Ruska

Dvanásť krajín Európskej únie (EÚ) zasiahlo zníženie dodávok plynu z Ruska, uviedol vo štvrtok podpredseda Európskej komisie (EK) a komisár pre ekológiu Frans Timmermans.

Podľa Timmermansa desať z 27 členských štátov EÚ vydalo takzvané "včasné varovanie", čo je prvý stupeň z troch v rámci núdzového plánu pre prípad nedostatku plynu. Krajiny EÚ majú povinnosť mať pripravené takéto plány pre prípad ohrozenia energetickej bezpečnosti. V rámci troch stupňov ohrozenia majú rozpracované postupy, ako budú riešiť výpadok dodávok.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti