Majitelia dieselov zostali nemilo zaskočení. Ceny na pumpách zo dňa na deň poriadne vyskočili

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Po benzíne aj nafta. Ceny pohonných hmôt už mesiace lámu historické rekordy a tento trend nie a nie zastaviť. Tentoraz zostali v šoku majitelia dieselov. Cenovky na pumpách zo dňa na deň poriadne vystrelili. Padla ďalšia, prednedávnom nepredstaviteľná hranica.

Ceny na pumpách sa pomaly menia už každý deň. Ešte v stredu (22. júna) sa cena nafty držala pod hranicou euro deväťdesiat. Vo štvrtok je už všetko inak.

Najväčšie čerpacie stanice prepísali cenovky a po novom už musia motoristi platiť euro deväťdesiattri až deväťdesiatpäť. Benzín sa drží už asi dva týždne na úrovni euro deväťdesiatdva.

„Hlavným dôvodom rastu ceny palív je neustále sa zvyšujúca cena vstupnej suroviny, čiže ropy, a zároveň silný dolár. Cena ropy rastie z dôvodu vysokého dopytu po tejto surovine a následného strachu z možného nedostatku jej dodávok na trh,“ uviedol analytik František Burda.

​Prognózy pripomínajú čierne scenáre

V najbližších dňoch až týždňoch je trend jasne daný. Horšie je, že ani z pohľadu niekoľkých mesiacov sa nedá určiť, či ceny začnú aspoň trochu klesať. Najskôr len vtedy, keď skončí motoristická sezóna, prípadne, ak príde nejaká pozitívna správa.

„Môže sa týkať poklesu celosvetového dopytu po rope, vojnového konfliktu na Ukrajine, prípadne keby rokovania medzi USA a ťažiarmi priniesli pozitívne správy vedúce k ďalšiemu zvyšovaniu dodávok ropy na trh,“ podotkol Burda. Nateraz však nič z toho zrejme neprichádza do úvahy.

Pred pár dňami sme našli aj pumpu, ktorá ponúka pohonné hmoty už za viac ako dve eurá.  Síce ide o benzínku na diaľnici, kde sú cenovky vždy vyššie, napriek tomu ide o prelomový moment. Vtedy a ani dnes na túto cenu nezareagovali ostatné diaľničné pumpy.

Súvisiaci obsah

​Okolité krajiny už zaviedli opatrenia, Slovensko stále nie

Mnohé krajiny nenechávajú nič na náhodu a snažia sa bojovať s týmito vysokými cenami. Naposledy tak urobili Nemci a Česi, keď dočasne znížili spotrebnú daň.

Predtým výrazne zasiahli Maďari, ktorí ceny zastropovali na úrovni euro dvadsaťšesť. Od konca mája môžu na ich pumpách tankovať za štátom regulované ceny len motoristi s maďarským EČV. Ceny pomocou nižšej DPH znížili taktiež Poliaci.  

Slovenská vláda stále rozmýšľa, ako ich cenu znížiť, no zatiaľ to stojí na politických prekáračkách.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti