Nevídaný cenový paradox je späť. Spozornieť by mali „nafťáci“

Nevídaný cenový paradox je späť. Spozornieť by mali „nafťáci“
Ilustračná snímka. Zdroj: TVNOVINY.sk

Benzín je drahší ako nafta. Toto na Slovensku platilo dlhé roky a nikomu ani nenapadlo, že to môže byť inak. Až do apríla tohto roka, keď nafta cenovo nečakane preskočila benzín. Po mesiaci sa síce situácia vrátila do normálu, no vo štvrtok sa na čerpacie stanice opäť vrátil nevídaný paradox.

Dlhé roky sa rozdiel medzi benzínom a naftou držal na úrovni desiatich centov. Začiatkom tohto roka sa však začal scvrkávať, až napokon po dlhých rokoch nafta predbehla benzín. Po mesiaci sa ceny z tohto pohľadu vrátili do bežného stavu a medzi palivami sa začali vytvárať cenové nožnice.

Teraz však opäť nastal zlom. A to aj napriek tomu, že pri nafte je spotrebná daň nižšia.

„Pred začiatkom motoristickej sezóny výrazne rastie dopyt po palivách a špeciálne po nafte, keďže v Európe väčšia časť motoristov jazdí práve na ňu. Z toho vypláva, že aj cena vyskočila nahor,“ vysvetlil analytik Stanislav Pánis.

Aktuálne motoristi zaplatia za liter nafty euro deväťdesiattri až deväťdesiatpäť. Benzín sa drží už asi dva týždne na úrovni euro deväťdesiatdva.

Pred pár dňami sme našli aj pumpu, ktorá ponúka pohonné hmoty už za viac ako dve eurá. Síce ide o benzínku na diaľnici, kde sú cenovky vždy vyššie, napriek tomu ide o prelomový moment. Vtedy a ani dnes na túto cenu nezareagovali ostatné diaľničné pumpy.

Po vysokých cenách začína byť problém aj s nedostatkom palív

Okrem ceny sa malé čerpacie stanice boria aj s nedostatkom paliva. Niekde nemajú len naftu, inde chýbajú všetky pohonné hmoty. Problémy hlásia zo všetkých kútov Slovenska.

Trh s palivami je totiž poriadne našponovaný. Prechod na iný typ ropy si vyžiada technologické odstávky vo viacerých rafinériách. Kompetentní varovali pred nedostatkom nafty či benzínu už začiatkom mesiaca.

A menšie lokálne pumpy sú ako lakmusový papierik. Na výkyvy trhu reagujú ako prvé. Pri nákupe palív často stavujú na riskantnejších dodávateľov. Veľkí hráči nateraz tvrdia, že im výpadky nehrozia.  

„Členovia našej asociácie žiadny mimoriadny problém neevidujú, čerpacie stanice našich členov sú stabilne zásobované,“ uviedla Barbora Blažeková zo Slovenskej asociácie palivového priemyslu a obchodu, ktorá združuje Slovnaft, OMV či Shell.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti