Netreba im ani Slovákov. Maďari radikálne obmedzili limit pri tankovaní

Najväčšia sieť čerpacích staníc MOL výraznejšie obmedzuje tankovanie. Súčasný 100-litrový limit osekala spoločnosť na polovicu. Autá pritom majú bežne väčšiu nádrž ako 50 litrov. Zastropovaná cena benzínu a nafty je na úrovni 1,26 eura.

„Zaviedli sme tento limit (na tankovanie), aby sme mohli zaručiť bezpečnosť dodávok,“ povedala pre agentúru Reuters hovorkyňa MOL Piroska Bakos a dodala, že kupujúci, ktorí tankujú do kanistrov, už nebudú mať nárok na palivo s obmedzenou cenou.

Piatkové oznámenie je posledným znakom toho, že intervencia na trhu s palivami ovplyvnila rovnováhu ponuky a dopytu. Maďarsko v priebehu posledných týždňov už uvoľnilo časť svojich strategických zásob paliva, aby stabilizovalo trh.

Súvisiaci obsah

​Dopyt po palive sa však v lete bežne zvyšuje a to v dôsledku turizmu a poľnohospodárskej sezóny. Cenový strop navyše znížil dovoz paliva, čo musí MOL teraz týmto spôsobom kompenzovať.

Maďari strop zaviedli v polovici novembra, čím sa vláda premiéra Viktora Orbána snažila ochrániť ľudí pred infláciou, ktorá je teraz na najvyššej úrovni za posledné dve desaťročia.

Strop pred pár dňami opäť predĺžili až do októbra a je obmedzený len na autá s maďarskými poznávacími značkami. Tento krok ukončil tankovaciu turistiku, ktorú vo veľkom využívali aj Slováci. Vláda to vtedy odôvodnila tým, že pri takom nápore nezostáva dosť palív pre miestnych.  

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti