Hypotéky na Slovensku výrazne zdraželi. Ale to, čo sa deje v Česku, je ako zo zlého sna

Hypotéky na Slovensku výrazne zdraželi. Ale to, čo sa deje v Česku, je ako zo zlého sna
Ilustračná snímka. Zdroj: TVNOVINY.sk

Extrémne drahé hypotéky. Niektorí analytici hovoria až o desaťpercentných úrokových sadzbách. Toto je jeden z možných realistických scenárov, ktorý čaká Česko. A to sú už cifry, ktoré si Slováci azda ani nepamätajú.

Slovensko zažíva masívne zdražovanie. Cenovky rastú pri potravinách, pohonných hmotách, energiách, ale aj službách. Vytvára sa tak veľký tlak na rozpočty domácností, ktoré zrazu musia z peňaženiek vytiahnuť desiatky eur navyše.

K tomu sa pridali aj hypotéky, keďže banky už v niekoľkých kolách výrazne zvýšili úrokové sadzby. Preferované 5-ročné fixácie sa blížia k trom percentám a 10-ročné fixy už túto hranicu prekročili. Do konca roka môžu sadzby poskočiť ešte o percento vyššie.

Sadzby smerujú k siedmim, neskôr k desiatim percentám

Oproti Česku sa zadlžujeme ešte veľmi výhodne. U našich západných susedov sú úroky podstatne vyššie.

„Priemerná úroková sadzba hypoték už v Česku vyskočila na 5,71 % a už na jeseň bude nad 7 % p.a.,“ uviedol pre TVNOVINY.sk analytik Boris Tomčiak.

Oproti minulému roku sa bežnému Čechovi splátka v praxi predraží o viac ako dve stovky.

„Pri novej hypotéke v objeme 3,5 mil. Kč (141 tisíc EUR) a splatnosti 25 rokov si domácnosť musí pripraviť v rozpočte 21 900 Kč (884 EUR) mesačne, čo je o 6000 Kč (242 EUR) viac oproti minulému roku,“ prepočítal Tomčiak.

A to sa rozprávame o jeseni. Na konci alebo v úvode nového roka by mali byť sadzby oveľa vyššie.  

„Dnes medzi bankami v Česku panuje ostrejšia konkurencia, napriek tomu nemožno vylúčiť, že tento rok alebo ten ďalší hypotéky budú v priemere až za desať percent,“ predpovedal pre český portál idnes.cz analytik Lukáš Kovanda.

Hrozí kolaps realít. Aj na Slovensku

Olej do ohňa, presne ako na Slovensku, prilievajú aj predražené ceny nehnuteľností, čo zapríčiní, že pre niektoré skupiny obyvateľstva už budú nedostupné.

„Predovšetkým domácnosti v Prahe a Brne sa musia pripraviť na nutnosť zobrať si ešte vyššie hypotéky, keďže ceny nehnuteľností stále rastú. Pre mladé rodiny, ktoré si chcú kúpiť svoj vlastný byt či dom, sú takto vysoké sadzby hypoték neudržateľné,“ vysvetlil Tomčiak.

Podľa analytikov táto situácia nahráva kolapsu trhu s nehnuteľnosťami.

„I samotná Česká národná banka už upozornila na to, že trh s nehnuteľnosťami je nadhodnotený o približne 40 %. Ak sa vysoké sadzby hypoték spoja s recesiou, tak môže nastať kolaps cien realít nielen v ČR, ale i na Slovensku,“ podotkol Tomčiak.

Treba však dodať, že v Česku nikdy neboli úrokové sadzby na takej úrovni ako na Slovensku pred februárovým hypotekárnym zlomom. Približne rovnaké úroky mali obe krajiny na prelome rokov 2016/2017, a to na úrovni 1,85 percenta. Odvtedy u nás išli úroky dole, až pod jedno percento, v Česku sa naopak zvyšovali.

Navyše, Slovensko pred zdražovaním hypoték chráni euro, ktoré ovláda Európska centrálna banka.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti