Nastane na benzínkach cenový zlom? Motoristi sa vraj už čoskoro dočkajú

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Mnohí motoristi už chodia tankovať so strachom. Ceny pohonných hmôt totiž niekoľko mesiacov stúpajú a viackrát prekonali historické maximá. Momentálne sa liter benzínu a nafty drží nad hranicou euro deväťdesiat. Analytici pripúšťajú, že by čoskoro mohli mierne poklesnúť.

Analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu vyšli cez víkend so správou, že ceny na benzínkach začnú klesať.

„V cene palív na benzínkach by sme mali dopad vidieť na začiatku júla,“ píšu na sociálnej sieti.

Odôvodňujú to niekoľkotýždňovým poklesom cien ropy, ktoré reagovali na možnú blížiacu sa recesiu.

K podobnému scenáru sa prikláňa aj analytik. A aj keď podľa neho neklesnú, tak by sa mali aspoň zastabilizovať.

„Predpokladám, že ceny ropy sa v najbližšom čase zastabilizujú a dokonca si myslím, že by mohli aj mierne poklesnúť. A to vzhľadom na to, ako ceny ropy v posledných dňoch začínajú klesať, keďže trh začína započítavať aj riziko recesie,“ myslí analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Analytik z FinGO.sk František Burda však upozorňuje, že na koncové ceny pôsobia aj iné faktory ako je samotná cena ropy.  

„Treba brať do úvahy, že na ceny pohonných hmôt môže vplývať aj vysoký dopyt, ktorý je po nich a tiež ich prípadný nedostatok. Preto je v tejto situácii zložitejšie predpovedať, že aj pri poklese ceny základnej suroviny, z ktorej sa pohonné hmoty vyrábajú, určite klesne aj cena na čerpacích staniciach,“ vysvetlil Burda.

Draho a nedostatok

Kým, a ak vôbec, sa ceny na pumpách pohnú smerom nadol, tak budú slovenskí motoristi tankovať extrémne draho. Liter benzínu a nafty už prekročili hranicu euro deväťdesiat, pričom majitelia dieselov zaplatia o niečo viac.

Súvisiaci obsah

​Pred pár dňami sme dokonca našli pumpu, ktorá ponúkala pohonné hmoty za viac ako dve eurá. Síce ide o benzínku na diaľnici, kde sú cenovky vždy vyššie, napriek tomu ide o prelomový moment. Ostatné diaľničné pumpy zatiaľ na tento trend nezareagovali.

Okrem ceny sa malé čerpacie stanice minulý týždeň borili aj s nedostatkom paliva. Problémy hlásili zo všetkých kútov Slovenska. Veľkí hráči si takéto problémy nateraz nepripúšťajú.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti