Nedostatok benzínu a nafty pretrváva. Pumpári po celom Slovensku začínajú byť zúfalí

Oznam na čerpacej stanici
Oznam na čerpacej stanici Zdroj: TVNOVINY.sk

Situácia sa na malých čerpacích staniciach nelepší. Stále hlásia nedostatok palív, miestni pumpári netušia, kedy sa vrátia do normálu.

Ešte minulý týždeň prvá pumpa vyvesila oznam, že má nedostatok benzínu a nafty. Nešlo však o ojedinelý prípad, keďže rovnaký problém hlásili benzínky po celom Slovensku. Ani úvod tohto týždňa nevyzerá lepšie.

„Nemáme naftu.“

„Máme len benzín,“

„Nemáme vôbec pohonné hmoty.“

Tieto tri zúfale odpovede sa striedali pri našom dopytovaní, či sa dá u nich natankovať. Takto sme oslovili viacero vybraných púmp. Ani jeden z pumpárov nám nevedel s určitosťou povedať, kedy budú fungovať bez obmedzení.

Majitelia malých čerpačiek, kde chýbal benzín, tvrdia, že za to môžu najväčší hráči. Rafinérie oponujú, že záväzky si riadne a načas plnia. Dodávajú, že pumpy, kde chýbal benzín, nepatria medzi ich zákazníkov.

„Odstávka, ktorá beží, bola vopred naplánovaná, takže my sme dobre predzásobení, aby sme tieto všetky kontrakty mohli samozrejme pokryť a aby bol dostatok palív pre všetkých, čo s nami majú zmluvu,“ uviedol ešte minulý týždeň hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Súvisiaci obsah

​Prvé na rane sú práve malé čerpačky

Trh s palivami je nateraz našponovaný v celej Európe. Prechod na iný typ ropy si vyžiada technologické odstávky vo viacerých rafinériách.

Menšie lokálne pumpy sú tak ako lakmusový papierik. Na výkyvy trhu reagujú ako prvé. Pri nákupe palív často stavujú na riskantnejších dodávateľov. Veľkí hráči nateraz tvrdia, že im výpadky nehrozia.  

„Členovia našej asociácie žiadny mimoriadny problém neevidujú, čerpacie stanice našich členov sú stabilne zásobované,“ prízvukuje Barbora Blažeková zo Slovenskej asociácie palivového priemyslu a obchodu, ktorá združuje Slovnaft, OMV či Shell.

Súvisiaci obsah

​Väčší problém sú extrémne vysoké ceny  

Okrem nedostatku palív motoristov trápia extrémne vysoké ceny. Liter benzínu a nafty sa momentálne pohybuje na úrovni euro deväťdesiat. Od začiatku roka ceny vzrástli až o 50 centov. Analytici však nateraz pripúšťajú, že by čoskoro mohli mierne poklesnúť.

„Predpokladám, že ceny ropy sa v najbližšom čase zastabilizujú a dokonca si myslím, že by mohli aj mierne poklesnúť. A to vzhľadom na to, ako ceny ropy v posledných dňoch začínajú klesať, keďže trh začína započítavať aj riziko recesie,“ myslí analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Analytik z FinGO.sk František Burda však upozorňuje, že na koncové ceny pôsobia aj iné faktory ako je samotná cena ropy.  

„Treba brať do úvahy, že na ceny pohonných hmôt môže vplývať aj vysoký dopyt, ktorý je po nich a tiež ich prípadný nedostatok. Preto je v tejto situácii zložitejšie predpovedať, že aj pri poklese ceny základnej suroviny, z ktorej sa pohonné hmoty vyrábajú, určite klesne aj cena na čerpacích staniciach,“ vysvetlil Burda.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti