Zdražovanie hlásia aj domovy dôchodcov. Niektoré už stihli doplatky za klientov zvýšiť

Seniori, prípadne ich rodiny si priplatia. Mnohé zariadenia sociálnych služieb tento rok mimoriadne dvíhajú ceny, pretože nedokážu vykryť obrovský nárast cien energií či stravovania klientov. Niektorí už doplatky klientov zvýšili o desiatky eur, ďalší sa na to chystajú.

„Ešte horšie nás čaká, energie idú hore, je to záťaž finančná,“ hovorí klient domova seniorov vo Vrbovom pri Piešťanoch, ktoré patrí mestu. Práve sa dozvedel, že za starostlivosť si on a ďalší starkí budú musieť od júla priplatiť 70, v niektorých prípadoch aj takmer 100 eur mesačne. Pri obrovskom zdražovaní energií aj potravín to podľa riaditeľky inak nejde.

„Musíme k tomu prikročiť. Je to veľmi ťažko, tí klienti nie všetci majú dostatočné dôchodky, budú sa musieť spolupodieľať príbuzní,“ uviedla riaditeľka Domova Klas Eva Juhásová.

Ministerstvo práce zariadeniam, ktoré o to požiadali, mimoriadne vyplatilo dotáciu na zaplatenie tohtoročných vysokých faktúr za energie v objeme necelých 10 miliónov eur. Tá im ale pokryje len pár mesiacov.

„Uvedomujeme si, že u väčšiny to nepostačí na sto percent, ale musia aj zriaďovatelia prispievať na kompenzáciu tých vysokých energií,“ tvrdí Milan Krajniak minister práce

Niektoré mestá a obce či VÚC to urobili, iné na to tiež nemajú peniaze.

Kým predtým niektoré zariadenia nezvyšovali poplatky pre klientov aj dva roky, teraz to možno budú musieť urobiť už druhýkrát počas jedného roka. Najmä tí neverejní, za ktorými nestojí mesto či VÚC, inú možnosť ani nemajú.

Zariadenia aj samosprávy sa zhodujú, že takto to ďalej nejde. Vysoké ceny nás totiž podľa všetkého budú trápiť ďalšie roky. Od vlády preto chcú, aby celé financovanie domovov nastavila nanovo.

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti