Koniec spaľovacích motorov je na Slovensku neistý. Termín potrebujeme posunúť o ďalšie roky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Len nedávno schválili europoslanci zákaz áut so spaľovacími motormi v roku 2035. Slovensko je však jedna z piatich krajín, ktorá žiada posun zákazu minimálne do roku 2040. Nejednoznačné je údajne aj Nemecko.

V roku 2035 by ste si u predajcov nových áut nemali nájsť nič, čo by jazdilo na benzín či naftu. Európska komisia navrhla opatrenia, ktoré by postupne podľa plánu znižovali emisie skleníkových plynov.

Tieto opatrenia by mali prispieť aj k tomu, aby sa Európa stala do roku 2050 prvým neutrálnym klimatickým kontinentom na svete.

Taliansko, Portugalsko, Bulharsko, Rumunsko aj Slovensko dnes priznávajú, že požiadavka znížiť emisie o 100 percent sa v roku 2035 jednoducho nedá.

Ak by Slovensko malo byť jednou z krajín, ktorá chce v roku 2035 zakázať spaľovacie autá, o takomto čase by už po diaľniciach mali jazdiť desaťtisíce elektromobilov. Ich cena je však v súčasnosti stále veľmi vysoká.

A chýba aj infraštruktúra nabíjacích staníc, hoci z plánu obnovy na ne pôjdu milióny.

„Dve krajiny Holandsko a Nemecko majú na svojom území viac ako 50 percent všetkých nabíjacích bodov. Čiže ukázalo sa, že od roku 2014 do roku 2022 si len dve krajiny dokázali v tomto tempe napredovať a ostatné si domácu úlohu neurobili, preto prišla požiadavka od mnohých krajín,“ hovorí viceprezident Zväzu automobilového priemyslu Pavol Prepiak.

Minister hospodárstva Richard Sulík dúfa, že sa podarí dosiahnuť najmenej táto výnimka. „Ďalšia, ktorá je v hre, by mohla byť taká, že spaľovacie motory by neboli zakázané ako celok, ale zakázali by sa iba autá na fosílne palivá,“ uviedol.

V hre sú totiž aj syntetické palivá, o ktorých sa zmienil aj nemecký minister financií Lindner. Aj tie dokážu byť ekologické, hoci sú drahšie. Pri elektromobilite natrafila Európa aj na iný problém, a to nedostupnosť materiálov.

„Bežný automobil spaľovák sa pohybuje na úrovni 40 až 50 kilogramov tých materiálov, ktoré musíme dovážať z iných častí sveta. V prípade batériových vozidiel ide o rádovo hmotnosť 200 kilogramov. Európa takisto nemá vybudované také silné vzťahy, aby sme hovorili, že tieto strategické suroviny máme pod kontrolou,“ tvrdí Prepiak.

V najbližších hodinách sa možno dozvieme, či Slovensko a ďalšie krajiny s výnimkou uspejú na rokovaniach o oficiálnej podobe legislatívy.

Viac si pozrite v reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.