VIDEO: Avízo Matoviča sa naplnilo. Nečakane sa zjavil na tlačovke a obhajoval prorodinný balíček

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko by malo mať k dispozícii v tomto roku oproti schválenému rozpočtu navyše 1,52 miliardy eur a v budúcom by mal rast príjmov oproti rozpočtu dosiahnuť 1,976 miliardy eur. Dôvodom je inflácia, ale aj zlepšený výber daní. Rast výberu daní má aj protistranu vo forme nárastu výdavkov, upozornil pri prezentácii daňovej prognózy riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Juraj Valachy.  

I keď bude príjem do rozpočtu vyšší, zároveň vzrastú aj výdavky štátu na kompenzáciu vyšších cien a vyšších miezd vo verejnom sektore. Tieto vplyvy však zatiaľ nie sú v daňovej prognóze úplne špecifikované. "Preto hovoríme, že pokiaľ vláda, minister, ktorýkoľvek príde s návrhom na nové politiky, nové opatrenia, vždy si to bude vyžadovať aj kompenzačné opatrenia," povedal Valachy. Štátny tajomník MF Marcel Klimek dodal, že objem predpokladaných zvýšených výdavkov zrejme presiahne dve miliardy eur.

Klimek pripomenul, že vláda sa bude musieť v najbližších rokoch vyrovnať aj s úlohami, ktoré jej vyplývajú z platných zákonov. "My v rozpočtovom procese samozrejme vidíme, že budeme mať o dve miliardy vyššie príjmy. Podľa zákona o výdavkových limitoch musíme znížiť naše výdavky zhruba o 600 miliónov a rok na to o ďalších 600 miliónov," uviedol Klimek. Podľa zákona o rozpočtovej zodpovednosti musí navyše vláda viazať výdavky v sume troch percent a v roku 2024 musí vláda predstaviť vyrovnaný rozpočet. "Čo znamená oproti dnešku ušetriť štyri až 5,5 miliardy eur," zhrnul Klimek.

Na tlačovej konferencii novú daňovú prognózu predstavoval štátny tajomník ministerstva Marcel Klimek, riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Juraj Valachy a riaditeľ odboru daňových príjmov a fiškálnych analýz Inštitútu finančnej politiky Michal Havlát.  

Zjavil sa aj Igor Matovič 

Po ich vystúpení a otázkach novinárov, kedy sa zdalo, že sa tlačovka končí, sa nečakane zjavil aj minister financií Igor Matovič. Na základe predložených dát začal obhajovať schválený prorodinný balíček s tým, že samosprávy určite nedostanú menej ako tvrdia. 

"V skutočnosti podľa tejto daňovej prognózy, ktorá bola zverejnená, dostanú aj po aplikácii vyššieho daňového bonusu od 1. júla približne o 150 miliónov eur viac," povedal Matovič. Na tento rok rozpočet ráta s príjmami samospráv z podielových daní vo výške 3,442 miliardy eur a podľa aktuálnej prognózy by to malo byť 3,596 miliardy eur.

V budúcom roku bude podľa Matoviča situácia obdobná, i keď kladný rozdiel príjmov samospráv oproti rozpočtu bude o niečo nižší. "Stále je to plus 74 miliónov," priblížil Matovič. V budúcom roku by mali samosprávy dostať spolu 3,76 miliardy eur.

"Myslím, že to je veľmi dobrá správa pre všetkých zodpovedných starostov a primátorov," dodal Matovič.

Podľa ministra preto nehrozí, že by samosprávy museli zvyšovať miestne dane a poplatky pre nedostatok financií. Poplatky podľa neho zvýši iba ten starosta a ten primátor, ktorý ich bude chcieť zvyšovať z iného dôvodu.

Vyjadrenia lídra OĽaNO nájdete aj hore vo videu. 

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.