Veľké zmeny v príspevkoch: Státisíce Slovákov si finančne prilepšia (+prehľad súm)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Od júla prichádza do platnosti viacero zmien. Mení sa daňový bonus na dieťa, životné minimum, na ktoré sú naviazané ďalšie mnohé dávky a predčasne dostanú svoj 13. dôchodok aj seniori.

DAŇOVÝ BONUS

Suma daňového bonusu sa upraví v závislosti od dosiahnutého veku dieťaťa. Ten sa pri dieťati, ktoré nedovŕšilo 15 rokov, od júla zvýši zo súčasných 43,60 (respektíve 47,14) eura na 70 eur. Od januára 2023 vzrastie na sumu 100 eur.

Pri dieťati, ktoré je staršie ako 15 rokov (15 až 25 - ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom), sa bonus zvýši zo súčasných 23,27 eura na 40 eur, pričom od Nového roka vzrastie na sumu 50 eur.

Od júla sa tiež zvýši prídavok na dieťa na sumu 30 eur mesačne a od januára 2023 na 40 eur mesačne.

Táto právna úprava však prešla len za cenu prelomenie prezidentkinho veta a tá už avizovala, že sa obráti na Ústavný súd SR. Zuzane Čaputovej prekážajú hlavne pasáže, ktoré sa týkajú navýšenia príspevkov od nového roka. Nepáči sa jej, že celý proces prebehol v zrýchlenom legislatívnom konaní. Sťažujú sa na to aj zástupcovia samospráv, ktorí vďaka tomu prídu zhruba o 500 miliónov eur zo svojich rozpočtov.

ŽIVOTNÉ MINIMUM

Suma životného minima sa od júla zvýši o 7,5 percenta, totiž presne o takúto hodnotu medziročne vzrástli príjmy slovenských domácností na osobu v prvom štvrťroku 2022.

Životné minimum pre dospelú osobu sa tak zvýši o 16,30 eura na hodnotu 234,40 eura mesačne.

Zvýšenie životného minima je určujúce nielen pre nastavenie dávok v hmotnej núdzi, ale aj pre úpravy desiatok sociálnych a zdravotných dávok či peňažných príspevkov.

Ministerstvo práce tak následne priamo či nepriamo určí, do akej miery stúpnu okrem iného rodinné prídavky, náhradné výživné, rodičovský príspevok, minimálny predčasný dôchodok, príspevok na vykonávanie absolventskej praxe alebo nepostihnuteľné sumy pri exekučných zrážkach.

Životné minimum má tiež vplyv na rôzne premenné v rámci daňového systému, ako je daňový bonus na dieťa, výška nezdaniteľnej časti základu dane a podobne.

DÔCHODCOVIA

Dôchodcom nevyplatia 13. dôchodok koncom roka, ale už v júli. Cieľom vlády je takto pomôcť seniorom, ktorí sa trápia s výrazným zdražovaním. Jeho maximálna suma je 300 eur a sociálna poisťovňa ho vyplatí automaticky.

Kalkulačku na výpočet sumy 13. dôchodku nájdete TU.   

Použitie kalkulačky je jednoduché. Poberateľ dôchodku do nej vpíše sumu dôchodku, resp. jednotlivých dôchodkov, ktoré poberá. Po kliknutí na políčko Vypočítať ihneď zistí v akej sume mu patrí 13. dôchodok v tomto roku.

Maximálna suma 13. dôchodku je 300 eur – a dostanú ju poberatelia dôchodku v sume 234,42 eur a nižšie.

Poberateľom dôchodku v rozpätí od 234,43 eur do 928,86 eur sa suma 13. dôchodku bude znižovať až do minimálnej sumy 50,01 eur. Najnižší 13. dôchodok v sume 50 eur dostanú poberatelia, ktorí poberajú dôchodok od 928,87 eur a vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti