Vyskúšali sme malý experiment: Ako dlho trvá, kým niekto zdvihne zo zeme tri centy?

Od piatka začíname zaokrúhľovať. Z peňaženiek Slovákov postupne zmiznú jedno- aj dvojcentové mince. Po ich zrušení volajú obchodníci a aj ľuďom však skôr zavadzajú vo vreckách. Zároveň je ich výroba drahšia ako ich samotná hodnota. A poteší sa aj príroda, ak ich bude menej.

Sú to najstrácanejšie mince a hovorí sa, že keď ich niekto uvidí na zemi, ani sa po nich nezohne. V meste sme vyskúšali malý experiment. Na viditeľnom mieste uprostred chodníka sme nechali ležať dve mince a aj s kamerou sme sa vytratili. Prešlo okolo tucet ľudí, no návnada napokon zabrala. Trojcentová hotovosť našla svojho nového majiteľa. Ako dlho to trvalo, si pozrite vo videu vyššie.

Tentoraz sa niekomu oplatilo po „drobáky“ zohnúť, no väčšina z nich má smutnejší osud.

Národná banka hovorí o vysokej stratovosti týchto mincí v obehu. Banku to stojí nemalé peniaze, aby každoročne razila nové a nové mince.

Sú najmenšie spomedzi všetkých mincí. No malé rozmery doháňajú svojím počtom. Len na Slovensku sú ich v obehu stámilióny, presnejšie 250 miliónov dvojcentoviek a 400 miliónov jednocentoviek - spolu 650 miliónov mincí. Keby sme to všetko dali na váhu, tak to je oceľovomedené závažie, ktoré váži 160 ton. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, tak na prepravu takýchto malých „drobákov“ by bolo treba kolónu 70 plne naložených kamiónov.

Prečo zmiznú z obehu, si pozrite v reportáži Mareka Gudiaka.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti