Za cestovanie v prvej triede si priplatíme. Lístok z Bratislavy do Košíc zdražie o poznanie

Železnice po 11 rokoch zvyšovali ceny lístkov. Od piatka (1. júla) si priplatíte za vozenie v prvej triede. Rušenie vlakov zadarmo podľa ministerstva dopravy nateraz nehrozí.

Cena lístka doposiaľ nezohľadňovala ani infláciu, ani rast energií. Od roku 2011 pritom železniciam rástli náklady na všetko raketovou rýchlosťou. V júni zvyšovali ceny IC vlakov, oddnes zaplatíte viac za cestovanie prvou triedou kdekoľvek po Slovensku.

Ak by ste napríklad išli takýmto vlakom prvou triedou z Bratislavy do Košíc, priplatíte si o euro aj 66 centov.

Ešte vo štvrtok stál pritom lístok v rýchliku vlaku 23 eur aj 34 centov. Ak chcete rovnakú trasu absolvovať za nezmenenú cenu, musíte cestovať druhou triedou a vyjde vás to lacnejšie o viac ako šesť eur.

Ilustračná foto.
Zdroj: TV Markíza

​„Zvýšením ceny v 1. triede reagujeme na rastúci dopyt po nadštandardných službách ZSSK, pre ktorý je 1. trieda na mnohých vlakoch často vypredaná,“ povedal hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Hoci cestovné zdraželo, rezort dopravy hovorí, že to stále nedokáže zaplatiť celý kolos.

„Minimálne je na mieste baviť sa o tom, ale jedným dychom dodám, že na to nie je vhodná ani politická, ani geopolitická situácia. V kontexte snahy stať sa menej závislým od ropy a plynu chceme motivovať ľudí cestovať, to nejde,“ povedal minister Andrej Doležal.

Nezmenené preto ostávajú aj vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov.

Viac si pozrite v reportáži vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti