Volvo môže na Slovensko pritiahnuť ďalšie investície. Týmto chce byť automobilka výnimočná

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Svetu dali trojbodové bezpečnostné pásy a prekonali vážnu finančnú krízu. Automobilka Volvo Cars, ktorá postaví na Slovensku svoj tretí európsky závod, má v budúcnosti ambiciózne plány. Vyrábať chce elektromobily s tisíckilometrovým dojazdom.

Automobilka Volvo má za sebou bohatú históriu. Stala sa symbolom bezpečnosti a v rukách čínskych akcionárov sa jej podarilo odraziť od dna. V roku 2030 bude predávať iba elektromobily.

„V súčasnosti Volvo spolupracuje najmä so švédskym Nortvoltom, ktorý spolupracuje s Volvom v oblasti nových batérií. Uvidíme, či to prinesie aj nejaké príležitosti pre Slovensko. Je predpoklad, že so závodom na výrobu áut môže prísť aj výroba batérií. Toto však ešte nie je vôbec jasné," hovorí Patrik Križanský zo Slovenskej asociácia pre elektromobilitu. 

„Modely, ktoré chce vyrábať Volvo, budú čisto elektrické, a tým pádom je to historický míľnik pre slovenský automobilový priemysel," tvrdí generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu SR Ján Pribula.

Aj v tomto segmente chce Volvo ohúriť svet, vyrábať chce elektrické autá s tisíc kilometrovým dojazdom. Práve ich batérie budú najhodnotnejším komponentom vozidla, vyrábať by ich preto chceli aj naši susedia. Investori sa pozerajú aj na to, koľko CO2 sa vyprodukuje pri ich výrobe.

„Pretože sa pozerajú, kde sa budú vyrábať a ako sú čisté v celom tom energetickom mixe. Z pohľadu energetického mixu máme výhodu nad Poľskom a aj nad Maďarskom," myslí si Križanský. 

Miesto pre závod na výrobu elektrobatérií hľadá aj nemecký Volkswagen a v hre je aj Slovensko. 

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.