Slováci sú na tom ešte dobre. Maďari šokovali trh a majú najdrahšie hypotéky v EÚ

Slováci sú na tom ešte dobre. Maďari šokovali trh a majú najdrahšie hypotéky v EÚ
Ilustračná snímka. Zdroj: TVNOVINY.sk

Výrazne drahšie hypotéky. Slovákom sa mesiac čo mesiac predražujú úvery. Oproti susedným krajinám sme však na tom ešte veľmi dobre. Najnovšie úrokové sadzby extrémne vystrelili v Maďarsku. A práve v krajinách V4, teda okrem Slovenska, majú obyvatelia najvyššie sadzby z celej EÚ.  

Slovensko zažíva masívne zdražovanie. Cenovky rastú pri potravinách, pohonných hmotách, energiách, ale aj službách. Vytvára sa tak veľký tlak na rozpočty domácností, ktoré zrazu musia z peňaženiek vytiahnuť desiatky eur navyše.

K tomu sa pridali aj hypotéky, keďže banky už v niekoľkých kolách výrazne zvýšili úrokové sadzby. Preferované 5-ročné fixácie sa blížia k trom percentám a 10-ročné fixy už túto hranicu prekročili. Do konca roka môžu sadzby poskočiť ešte o percento vyššie.

Naši susedia trhajú jeden negatívny rekord za druhým

Na rozdiel od našich susedov z krajín V4 sa však zadlžujeme ešte veľmi výhodne. Donedávna boli najdrahší Česi, no Maďari minulý týždeň doslova šokovali trh. Ich národná banka totiž razantne zdvihla kľúčovú úrokovú sadzbu až na 7,75 percenta. V praxi to znamená, že majú najvyššie sadzby v celej EÚ.

Dôvodom bol prepad forintu na rekordné minimum a prudký rast inflácie, ktorá dosahuje historické maximá. Podľa ďalších odhadov by sa mala základná sadzba vyšplhať až k deviatim percentám. Otázkou teraz je, čo to znamená pre bežného Maďara.

„V Maďarsku si požičiate podľa fixácie od 3,3 % až po 11 %,“ uviedol analytik Matej Dobiš. Napríklad 10-ročný fix sa pohybuje v priemere na úrovni ôsmich percent.

Do spevu nemôže byť ani Čechom. Tí si tiež berú hypotéky s vysokými úrokovým sadzbami.

„Priemerná úroková sadzba hypoték už v Česku vyskočila na 5,71 % a už na jeseň bude nad 7 % p. a.,“ podotkol analytik Boris Tomčiak.

„Desaťročnú fixáciu v Českej republike ponúkajú banky aj od 6,19 %, pre porovnanie, najvyššia sadzba s takouto dĺžkou nemennosti podmienok sa u nás pohybuje vo výške 4,24 %, inak nájdete aj ponuky atakujúce 3 % sadzbu,“ porovnal Dobiš.

Oproti minulému roku sa bežnému Čechovi splátka v praxi predraží o viac ako dve stovky.

„Pri novej hypotéke v objeme 3,5 mil. českých korún (141-tisíc eur) a splatnosti 25 rokov si domácnosť musí pripraviť v rozpočte 21 900 českých korún (884 eur) mesačne, čo je o 6000 Kč (242 eur) viac oproti minulému roku,“ prepočítal Tomčiak.

A to sa rozprávame o jeseni. Na konci alebo v úvode nového roka by mali byť sadzby porásť až k desiatim percentám.   

Hrozí kolaps trhu s nehnuteľnosťami

Olej do ohňa, presne ako na Slovensku, prilievajú aj predražené ceny nehnuteľností, čo zapríčiní, že pre niektoré skupiny obyvateľstva už budú nedostupné.

„Predovšetkým domácnosti v Prahe a Brne sa musia pripraviť na nutnosť zobrať si ešte vyššie hypotéky, keďže ceny nehnuteľností stále rastú. Pre mladé rodiny, ktoré si chcú kúpiť svoj vlastný byt či dom, sú takto vysoké sadzby hypoték neudržateľné,“ vysvetlil Tomčiak.

Podľa analytikov táto situácia nahráva kolapsu trhu s nehnuteľnosťami.

„I samotná Česká národná banka už upozornila na to, že trh s nehnuteľnosťami je nadhodnotený o približne 40 %. Ak sa vysoké sadzby hypoték spoja s recesiou, tak môže nastať kolaps cien realít nielen v ČR, ale i na Slovensku,“ podotkol Tomčiak.

Treba však dodať, že v Česku nikdy neboli úrokové sadzby na takej úrovni ako na Slovensku pred februárovým hypotekárnym zlomom. Približne rovnaké úroky mali obe krajiny na prelome rokov 2016/2017, a to na úrovni 1,85 percenta. Odvtedy u nás išli úroky dole, až pod jedno percento, v Česku sa naopak zvyšovali.

Po Maďarsku a Česku je treťou krajinou s najvyššími sadzbami v únii Poľsko (6 %).

Tu však treba uviesť, že Slovensko pred zdražovaním hypoték chráni euro, ktoré ovláda Európska centrálna banka.

„Keďže Maďarsko, Česko či Poľsko nesplnili podmienky pre používanie eura, ich menovým politikám velia miestne národné banky. Centrálne banky v týchto krajinách zareagovali na narastajúcu infláciu po svojom, a to tak, že navýšili základné úrokové sadzby,“ uzavrel Dobiš.

Súvisiaci obsah

 

 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti