Sociálne dávky už vraj nezodpovedajú realite. Ministerstvo sa ich chystá prekopať nanovo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Jedlo, bývanie, základné ošatenie a obutie. Koľko peňazí na to treba? Štát hovorí, že aktuálne pre jedného dospelého by malo stačiť 234 eur mesačne, čo je nové životné minimum. Ak toľko nemáte, padáte do hmotnej núdze, keď máte nárok na pomoc od štátu. No tu sa začína prvý problém.

Životné minimum nerovná sa suma dávky v hmotnej núdzi, ktorú dostanete od úradu práce. Sociálne dávky sú vo viacerých prípadoch podstatne nižšie. Manželia Novosadiovci, ktorí sú pred dôchodkom, sa majú napríklad najesť, bývať aj obliecť za 180 eur na mesiac. Oficiálne životné minimum pre takúto dvojicu je pritom skoro 400 eur.

„Vyžiť je ťažko, keď človek musí všetko povyplácať. Deti pomáhajú, aby sme aspoň vyžili. Tie ceny sú strašné. My sa skladáme na spoločnú kuchyňu, všetci prispejú a potom sa varí pre všetkých. Čo sa dá, koľko je, toľko sa kúpi,“ hovorí pani Viera.

Vlastný starý dom predali, preto už nemajú nárok ani na príspevok na bývanie. Mali by ešte menej, ak by nerobili aktivačné práce pre obec. Päťdesiatšesťročná Viera sa skúšala zamestnať, no šancu jej dávajú len ako šičke, čo pre slabý zrak nezvláda. Problém je aj to, ako sa z malej dediny pri Veľkom Krtíši dostať do roboty.

Odborníci upozorňujú, že sociálne dávky sa výraznejšie nepohli skoro dve desaťročia. Žiadajú preto, aby štát nanovo prepočítal, aké sú reálne minimálne životné náklady.

Minister práce Milan Krajniak sľubuje, že sa na to chystá a celý systém zamotaný v množstve dávok a príplatkov plánuje prekopať. „Chceli by sme zaviesť OECD model, a síce jedna suma základná pre hlavu rodiny, druhá od nej odvodená nejakým pomerom, aby si každý vedel predstaviť, na čo má nárok,“ vysvetlil.

Debata o zmenách v sociálnom systéme je len na začiatku, v auguste chce dať minister novelu na pripomienkovanie.

Viac sa dozviete v reportáži hore.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.