Holandskí farmári zúria, polícia tasí pištole. Vláda plánuje zabiť až tretinu kráv

Holandskí farmári zúria, polícia tasí pištole. Vláda plánuje zabiť až tretinu kráv
Protest holandských farmárov. Zdroj: Reuters

Likvidácia holandského poľnohospodárstva sa začala. Tvrdia to nespokojní farmári, ktorí už týždne protestujú proti nekompromisným plánom vlády premiéra Marka Rutteho na zníženie emisií. „Plán pre dusík“ žiada do roku 2030 zlikvidovať až 30 percent hovädzieho dobytka, v niektorých oblastiach chce chov zvierat vláda úplne zakázať.

To všetko sa deje kvôli hnojeniu a tomu, že kravy vylučujú plyny, ktoré prispievajú k otepľovaniu planéty. Holandsko je pri tom druhým najväčším exportérom poľnohospodárskych produktov na svete a rozhodnutie vlády tak bude pre celé odvetvie obrovským úderom.

Podľa nového návrhu týkajúceho sa environmentálnych regulácii je potrebné v chránených oblastiach znížiť emisie o približne 70 percent. Holandská vláda odhaduje, že toto opatrenie by mohlo viesť k zatvoreniu približne 30 percent holandských fariem zameraných na chov zvierat vzhľadom na kľúčovú rolu, ktorú poľnohospodárstvo zohráva v produkcii emisii dusíka.

Protest holandských farmárov. Zdroj: Reuters

Farmári sa cítia byť zahnaní do kúta, opatrenia zašli priďaleko

​Farmári, ktorí sa podľa Rutteho vlády majú rekvalifikovať, zúria a odmietajú sa podriadiť. Už týždne desiatky tisíc z nich protestujú, blokujú ulice, pália slamu a žiadajú koniec tejto politiky. Polícia proti nim tvrdo zasahuje, používa slzný plyn aj varovné výstrely. Najväčšie protesty v krajine sa uskutočnili v pondelok. Holandskí poľnohospodári použili svoje traktory a nákladné autá na blokádu distribučných centier supermarketov aj terminálu najväčšieho letiska Schiphol.

Mark van den Oever, ktorý je lídrom protestnej skupiny Farmárska obranná sila, uviedol, že vládna politika je neprijateľná. „Opatrenia zašli príliš ďaleko. Technické riešenia jednoducho nie sú možné v zónach v prírodných rezerváciách a v ich okolí. Takže celé oblasti budú úplne očistené od fariem. Moji stúpenci sú tým veľmi znepokojení. Sú zahnaní do kúta". 

Premiér Rutte sa doteraz odmietal s farmármi baviť. Zmena prišla počas víkendu, keď vláda vymenovala sprostredkovateľa Johana Remkesa, ktorý bude viesť rozhovory medzi organizáciami poľnohospodárov a úradníkmi. Rutte však vylúčil rokovania s farmármi zodpovednými za radikálne protesty.

Farmári premiérovi odkázali, že vymenovanie Remkesa, ktorý je zástancom radikálnej zelenej politiky, považujú za zlý vtip. Poľnohospodárska lobistická skupina LTO, považovaná za najvplyvnejšiu, označila vládneho sprostredkovateľa Johana Remkesa za odborníka a uviedla, že je otvorená rokovaniam s ním. Začiatok vyjednávania je naplánované na druhú polovicu augusta.

Farmárov podporuje takmer polovica Holanďanov, médiá sú skôr na strane vlády

​Zatiaľ čo podľa nedávno zverejneného prieskumu farmárov podporuje 45 percent opýtaných Holanďanov, vláda je k protestom hluchá a nekompromisne bojuje proti otepľovanú planéty. „Plán pre dusík“ minulý týždeň napriek mohutným protestom  schválil aj parlament.

Aj keď s farmármi holandské média zo začiatku sympatizovali, po nepokojoch a viacerých konfliktoch s políciou, je väčšina z nich na strane vlády.

„Toto už nie je normálny protest, ale útok na demokraciu. Jednoduché riešenie neexistuje. Najradikálnejší poľnohospodári sa navzájom nachádzajú v ktli pocitov nespravodlivosti, protištátneho zmýšľania a úplne odlišného vnímania reality. Veľkú úlohu v tom zohrávajú sociálne siete. Aby sa džin rýchlo vrátil naspäť do fľaše, musí teraz polícia a justícia ukázať, kde sú hranice," píše v komentári denník De Volkskrant.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti