Postavte koridory a my vám dodáme ropu. EÚ našla nečakaného spojenca v boji proti zdražovaniu energií

Postavte koridory a my vám dodáme ropu. EÚ našla nečakaného spojenca v boji proti zdražovaniu energií
Čiernomorský ropný terminál v prístave Novorossijsk. Zdroj: Profimedia.sk

S Ruskom po invázii na Ukrajinu komunikuje iba hŕstka krajín. Do tejto malej skupiny stále patrí aj Kazachstan. Jeho vzťahy s Moskvou ale čoraz viac slabnú.

Rozkol sa začal, keď kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v júni počas stretnutia s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom vyhlásil, že Kazachstan neuzná separatistické republiky na Donbase. Práve tie Rusko používa ako jeden z oficiálnych dôvodov na napadnutie Ukrajiny.

 Aby toho nebolo málo, Tokajev následne odmietol prevziať Rad Alexandra Nevského, ktorým ho chceli Rusi v Petrohrade vyznamenať. Kazašský prezident potom dokonca povolil demonštráciu na podporu Ukrajiny. Aktivisti okrem toho mohli na Ukrajinu poslať humanitárny konvoj s potravinami či liekmi. Aj tento krok bol v zahraničí prijatý s údivom.

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev počas návštevy Moskvy so svojim hostiteľom Vladimirom Putinom. Zdroj: Profimedia.sk

Tokajev ponúkol EÚ obojstranne výhodný obchod

Kazachstanská otočka od Ruska sa zdá byť prekvapivá. Ešte v januári tohto roka totiž Putin Tokajevovi pomohol, keď prezident čelil masívnym domácim nepokojom. Tie sa mu nakoniec podarilo potlačiť silou, pričom mu Rusi na pomoc poslali svojich vojakov.

V tomto svetle sa zdá prekvapivý aj najnovší krok kazašského prezidenta, ktorý ponúkol štátom Európskej únie pomoc v boji proti drahým cenám energií.

Tokajev počas telefonátu s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom pripomenul, že Kazachstan bol prvou stredoázijskou krajinou, ktorá nadviazala partnerstvo s EÚ. To chce teraz očividne ešte viac posilniť.

Stredoázijská krajina by v tomto ohľade mohla využiť svoj uhľovodíkový potenciál na stabilizáciu svetových a európskych trhov. Postavte nám koridory cez Kaspické more a my vám budeme dodávať viac ropy a plynu, povedal údajne Tokajev Michelovi.

Rusko zatvára kazašský terminál na export ropy

To, že vo vzťahoch medzi Ruskom a Kazachstanom to škrípe, dokazuje aj najnovšie rozhodnutie ruského súdu. Ten nariadil zastaviť na 30 dní prevádzku čiernomorského ropného terminálu, ktorý sa používa na spracovanie a vývoz komodity z Kazachstanu. Súd uviedol, že zastavenie bolo nevyhnutné, aby sa predišlo možným škodám na životnom prostredí.

Oznámilo to konzorcium Caspian Pipeline Consortium (CPC), ktoré prevádzkuje terminál. V stredu však bolo "nútené uskutočniť nariadenie súdu", ale plánuje sa proti nemu odvolať.

Podľa CPC inšpekcia ruských úradov zistila, že dokumentácia pre krízové plány na riešenie ropných škvŕn je neúplná. Úrady pôvodne dali kaspickému konzorciu čas do 30. novembra na nápravu, ale v utorok regionálny dopravný regulačný úrad nečakane požiadal o zatvorenie terminálu, čo súd schválil.

Približne 80 % exportu ropy z Kazachstanu prúdi cez tento terminál v prístavnom meste Novorossijsk na juhu Ruska. Cez terminál je možné prepraviť 67 miliónov ton ropy ročne.

CPC je jediným ropovodom pre vývoz ropy na ruskom území, ktorý nie je v plnom vlastníctve ruskej firmy Transněft. Tá vlastní v konzorciu 24 percent. Ďalšími akcionármi sú okrem iných kazašská firma KazMunayGas či americké firmy Chevron a Exxon. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti