Piata automobilka zamestná tisíce ľudí. Na východe preto musia vybudovať veľa nového

Preinvestujú viac ako miliardu a zamestnajú tisíce ľudí. Na východe budú musieť pre švédsku automobilku vybudovať veľa nového. Od bývania, ciest až po verejnú dopravu. Celkovo 250-tisíc elektrických áut ročne chce neďaleko Košíc vyrábať švédske Volvo. Miestna infraštruktúra však musí prejsť obrovskými zmenami.

Dokopy 3 300 iba priamych zamestnancov a tisíce ďalších sa budú musieť do novej práce nejako dostať. Dopravcovia a samosprávy sľubujú posilnenie spojov.

Podľa mesta nával áut do priemyselného parku ovplyvní aj dopravu v samotných Košiciach. V kuloároch sa hovorí aj o tom, že by sa o niekoľko kilometrov predĺžila aj električková trať z Košíc smerom práve do Valalík.

Ďalšou výzvou bude zabezpečiť bývanie pre tisíce ľudí. Mesto chce developerom ponúknuť výstavbu 20-tisíc nájomných bytov. Samosprávy vybudujú aj nové cyklotrasy. Posilnia vzdelávacie kapacity a zriadia aj medzinárodnú školu.

Okolo samotných Valalík má byť vybudovaný obchvat a od priemyselného parku ich oddelia protihlukovou stenou a pásom izolačnej zelene. Mnohí však majú obavy.

Viac sa dozviete v reportáži hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti