Ceny benzínu a nafty opäť klesli. Komentár analytika však schladí akúkoľvek radosť motoristov

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Ceny benzínu a nafty začali postupne klesať. Po štvrtku totiž pumpári upravili svoje ceny aj v piatok. Analytik síce hovorí, že pohonné hmoty môžu ešte o niečo padnúť, no ide len o krátkodobý jav.

Už viac ako dva týždne cena ropy na svetových trhoch klesá. Toto spolu s obavami z príchodu recesie zapríčinilo súčasný pokles cien na slovenských benzínkach.  

„Ešte existuje priestor pre ďalšie mierne zníženie cien o 1 až 2 centy za liter,“ uviedol analytik Boris Tomčiak.

V praxi to znamená, že pod dlhšom čase by mohli ceny padnúť pod euro deväťdesiat. Ide však len o dočasný pokles.

„Je dosť pravdepodobné, že tento pokles bude len krátkodobý a dočasný,“ myslí si analytik Stanislav Pánis.

Zároveň dodal, že časom dopytovo-ponuková nerovnováha bude totiž väčším faktorom pri určovaní cien ako obavy z recesie. A to bude hnať cenu ropy do výšin.

„Rozsiahle zlacňovanie sa zatiaľ nedá očakávať. Ceny pohonných hmôt by mali ostať na zvýšenej úrovni celé leto. Spotreba benzínu a nafty je stále vyššia oproti produkcii a globálne zásoby ropy i produktov sú naďalej veľmi nízke,“ pridal sa Tomčiak.

​Kým ešte v stredu sa cena benzínu hýbala na úrovni euro deväťdesiatpäť, tak po dvojnásobnom poklese už stojí euro deväťdesiatjeden. Nafta zaznamenala ešte výraznejší pád, keď je po týždňoch opäť lacnejšia ako benzín a momentálne stojí približne euro deväťdesiat.   

Pád cien síce poteší, ale motoristi si ho vo svojej peňaženke ani nevšimnú. Aby na priemernej 50-litrovej nádrži ušetrili aspoň 10 eur, tak to by museli ceny klesnúť minimálne o 20 centov.

Ceny na pumpách rastú od začiatku nového roka, ich rast ešte urýchlila vojna na Ukrajine. Len pre porovnanie, za posledných šesť mesiacov stúpli až o 50 centov na liter.

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti