Ceny bytov sú na Slovensku závratné. Odborníci ich pokles tak skoro neočakávajú

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Hodnota nehnuteľností za posledný štvrťrok opäť rástla. Odborníci hlásia nárast o 10 až 20 percent. Bývanie vo vlastnom sa na Slovensku stáva čoraz viac nedostupenejším. Situáciu zrejme ešte ovplyvnia vyššie úrokové sadzby ohlasované bankami či ceny stavebných materiálov.

Približne pred rokom ste za dvojizbový byt zaplatili na Slovensku v priemere okolo 130-tisíc eur. Teraz za dvojizbový byt v Košiciach dáte okolo 180-tisíc eur a v Bratislave až 240-tisíc eur.

„V posledných rokoch bolo tempo rastu cien na Slovensku veľmi rýchle, v tomto roku neočakávame rovnaký trend a očakávame miernejšie tempo rastu cien,“ uvádza generálna sekretárka Národnej asociácie realitných kancelárií Zuzana Jakabíková.

Aj keď na začiatku roka sa zvyšovanie zastavilo, teraz vidia odborníci opäť rast cien nehnuteľností.

„Nárasty sú opäť vysoko dynamické okolo 10 až 20 percent za posledné tri mesiace. Trh znova ožil,“ dodal Peter Porubský z Nehnuteľnosti.sk.

Prečo je to tak? Za všetkým je kombinácia viacerých aspektov od pandémie, cez vojnu na Ukrajine až po extrémnu infláciu či dostupnosť hypotekárnych úverov. Ľudia sa snažia čím skôr kúpiť nehnuteľnosť, a to sa prejavuje na ich cenách.

V najbližších mesiacoch by ceny bytov a domov nemali rásť extrémne rýchlo. No zlacňovanie či pokles cien nemôžeme očakávať.  

„Dochádza k zdražovaniu základných vstupov do ekonomiky a ohlasuje sa ďalšie zdražovanie na hypotékach,“ hovorí Jakabíková.

Porubský dodáva, že zastabilizovanie cien tak skoro neuvidíme. Developeri budú zrejme rastúcu infláciu prenášať aj do predajných cien nehnuteľností. Drahé sú stavebné materiály aj ľudská sila.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti