Maďarsku už dochádza benzín. Čelíme extrémne nebezpečnej situácii, znie z rafinérií

Pumpa v maďarskej obci Rajka
Pumpa v maďarskej obci Rajka Zdroj: TVNOVINY.sk

Zastropovanie cien benzínu v Maďarsku vedie k nebezpečnej situácii. Vyhlásil to generálny riaditeľ MOL Zsolt Hernádi v rozhovore pre televíziu ATV, ktorú citovala agentúra Reuters.

Podľa Hernádiho by sa zastropovanie cien benzínu malo zastaviť, pretože to skôr či neskôr povedie k jeho nedostatku. Dodal, že Maďarsko čelí extrémne nebezpečnej situácii, pretože nízke ceny vedú k zvýšenej spotrebe. Tá je podľa šéfa MOL neudržateľná. 

Vláda Viktora Orbána zakročila voči vysokej inflácii tým, že zastropovala cenu benzínu na 480 forintov za liter (1,18 eura). To však viedlo k veľkej spotrebe. MOL, ktorý vlastní väčšinu čerpacích staníc v krajine, preto zaviedol limit pre autá. Vodiči si za deň môžu natankovať maximálne 50 litrov benzínu. Vedenie spoločnosti MOL však nevylúčilo, že tento limit ešte viac okreše.

Hernádi vyhlásil, že rafinéria MOL v auguste zastaví 65 percent svojej výroby pre plánovanú odstávku. Momentálne nevyrába ani slovenská rafinéria Slovnaft. Krajina má vraj už len tretinu z potrebného množstva benzínu. Vedenie spoločnosti MOL preto vláde odkázalo, že teraz je potrebné robiť zásoby pohonných hmôt a je preto najvyšší čas zastropovanie cien zrušiť.

Maďarská vláda pre Reuters uviedla, že bez zastropovania cien by ceny benzínu boli dvakrát vyššie. Vláda vraj neustále analyzuje zásoby ropy a dopady zastavenia rastu cien.

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti