Rusi odstavili ďalší plynovod. Vraj len dočasne, no Európa sa už pripravuje na najhorší scenár

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Rusi odstavili ďalší plynovod do Európy. Popod more vedie z Ruska rovno do Nemecka. Je to už druhé zavreté potrubie od začiatku vojny na Ukrajine. Uisteniam Gazpromu, že odstávka potrvá desať dní, verí čoraz menej ľudí. Európa sa bojí, či plynový šok nevyvolá hospodársku recesiu.

Tlak v podmorskom plynovode Nord Stream 1 začal klesať v pondelok ráno o 6.00 hod. Do štyroch hodín bol prázdny. Posledný mesiac bežal len na 40 percent, teraz je na nule.

Kremeľ to zdôvodňuje technickou odstávkou. Sľubuje, že potrvá len desať dní. Po úplnom zavretí kohútikov na plynovode Jamal tomu však verí čoraz menej ľudí.

Francúzi rýchlo plnia svoje zásobníky a stavajú veľký LNG terminál v prístave v Le Havre. V panike je Nemecko, kam Nord Stream 1 z Baltského mora ústi. Nemecké priemyselné zväzy čakajú, že bez ruského plynu by v zime museli odstavovať fabriky, čo by nemeckú ekonomiku uvrhlo do 10-percentnej recesie.

Slovensku sa podarilo presmerovať dovoz plynu v pomerne krátkom čase. Rusov vystriedali Američania s Nórmi. Naše strategické zásobníky sú momentálne plné z dvoch tretín, čo je stav, ktorý zodpovedá stavu obvyklému pred začiatkom vykurovacej sezóny. Ministerstvo hospodárstva to potvrdí už v najbližších dňoch.

Reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách, si môžete pozrieť hore v článku.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti