Chcete ušetriť elektrinu? Pozrite si, ktoré spotrebiče majú najväčšiu spotrebu

Chcete ušetriť elektrinu? Pozrite si, ktoré spotrebiče majú najväčšiu spotrebu
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.com/Serghei Starus

Zdražovanie energií je uplynulé mesiace enormné. Pociťujú to nielen veľké firmy, školy či nemocnice, ale aj bežné domácnosti. Keďže rast cien zasiahol aj iné sektory, ľudia uvažujú, kde a ako by mohli ušetriť. Jednou z možností sú domáce spotrebiče, upozorňuje portál tn.nova.cz odvolávajúci sa na informácie od spoločnosti dTest.

Domáce spotrebiče totiž používate pravidelne a rozdiel v spotrebe sa poriadne líši. Vplýva na to predovšetkým typ elektronického zariadenia, jeho veľkosť aj obdobie, v ktorom ho najčastejšie používate.

Na spotrebu elektriny sa zamerala aj britská spoločnosť Which?, podľa ktorej je z veľkých spotrebičov najhoršia sušička bielizne s ohrevným telesom. Podľa expertov spotrebuje dvakrát viac energie ako modely s tepelným čerpadlom. Extra veľa energie spotrebujú aj kombinované chladničky amerického typu, teda s dvomi dverami, pričom sú jedny do mrazničky a druhé do chladničky. Klasické chladničky len s malou mrazničkou umiestnenou dole vám pritom o ušetria nie jedno euro.

Dôvod vysvetlil expert jasne. „Hlavnou príčinou sú ich menšie rozmery. Všetky chladiace zariadenia musia byť neustále zapnuté, čo zvyšuje cenu ich používania,“ vysvetlil.

Naopak šetrné k spotrebe elektrickej energie sú veľké spotrebiče ako vstavaná elektrická rúra a automatická práčka. Aj preto odporúčajú odborníci z dTestu ušetriť praním na teplote 30 stupňov Celzia a len v prípade, že máte dostatok bielizne na jej úplné naplnenie. Na nejaké obdobie sa vzdajte aj sušičky a bielizeň zaveste na klasický stojan.

Ušetríte aj pravidelným čistením spotrebičov, najmä odstraňovaním kameňa a odmrazovaním mrazničky, ako aj vypínaním zariadení z pohotovostného režimu, ktorý taktiež spotrebúva energiu.

Spoločnosti sa pozreli aj na malé kuchynské spotrebiče, kde zdvíhajú varovný prst najmä pri častom používaní varnej kanvice. Prekvapiť vás môže napríklad fritéza. „Používanie fritézy je lacnejšie ako používanie rúry. Vysvetlenie je jednoduché, k dosiahnutiu rovnakého výsledku je potrebný fritéze kratší čas, a tak spotrebuje aj menej elektriny. To isté platí aj pri mikrovlnke,“ dodali.

Spotrebu väčšinou nezvýšia ani menej často používané kuchynské spotrebiče, medzi ktoré patrí mixér, odšťavovač či hriankovač, ktoré nespotrebujú veľa elektrickej energie.

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti