Na Záhorí chcú stavať veterné parky. Ľudia už hovoria o strachu

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

V okolí viacerých obcí na Záhorí chcú stavať veterné parky. Niektorí ľudia ale majú z nepoznaného strach. Boja sa najmä hluku. Pozreli sme sa do Rakúska do obce, ktorá má s veternými elektrárňami už niekoľkoročnú skúsenosť.

Stoja na poli za dedinou. Čím sme bližšie, tým sú stĺpy s vrtuľami majestátnejšie. Ľudia sa väčšinou obávajú hluku. Overili sme si to v praxi a keď sme chvíľu postáli pod jednou z takýchto elektrární, môžeme zhodnotiť, že zvuk je taký slabý, že ho takmer nepočuť.

V katastri obce Wilfersdorf majú 15 takýchto elektrární. Vzdialenosť parku od obydlí je asi jeden a pol kilometra. I tu boli na začiatku mnohí ľudia skeptickí.

Miestnych sme sa opýtali, ako sa s veterným parkom v blízkosti obce žije. Zhodli sa, že problém s hlukom nie je, niektorým prekážalo iba to, že stožiare s vrtuľami krajinu práve neskrášľujú.

„Je to čisto o zvyku. Keď stavali prvú elektráreň, vyzeralo to bláznivo. Po troch mesiacoch už nám to ale prišlo normálne,“ hovorí Jozef Tatzber, starosta obce Wilfersdorf.

Poľné cesty okolo elektrární využíva čoraz viac cyklistov. V zime, za istých poveternostných podmienok, si ľudia musia dávať pozor pred padajúcim ľadom, ktorý sa môže na listoch vytvoriť. Toto sa ale vraj stáva len pár krát do roka .

„Dokážeme v našej obci vyrábať energiu ohľaduplne k životnému prostrediu. Veterný park okrem toho prináša aj financie do obecnej kasy,“ pochvaľuje si veterné elektrárne starosta.

Prvú elektráreň tu postavili v roku 2005. Na budúci rok majú v pláne ďalších 5. Tie už by ale mali byť približne o 30 metrov vyššie. Podobné s porovnateľnou výškou chcú stavať aj u nás na Záhorí.

Na Slovensku ich máme zatiaľ len pár. V porovnaní s Rakúskom sme teda len na začiatku. Ministerstvo životného prostredia má ale aktuálne na stole niekoľko takýchto projektov, ktoré čaká posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Reportáž z Televíznych novín si môžete pozrieť hore v článku.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti