Slováci sú v obchodoch už zúfalí. Pozrite si, ako vystrelili ceny oproti minulému roku (zoznam potravín)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Dano Veselský

Slovensko už niekoľko mesiacov čelí masívnemu zdražovaniu, pričom ceny nepretržite rastú už takmer rok a pol. Inflácia vystrelila na nové historické maximá, keďže je najvyššia od začiatku storočia. A ani vyhliadky do budúcnosti nevyzerajú veľmi ružovo.

Ľudí okrem cien energií a pohonných hmôt najviac trápia stále rastúce ceny potravín. Aktuálne čísla ukazujú, že januárová osemapolpercentná inflácia prekročila v júni už trinásť percent.

V porovnaní s minuloročným júnom síce najviac zdraželi ceny v doprave či v gastre, Slovákov však prioritne trápi situácia medzi regálmi. Tie v globále zdraželi až o 18 percent.

„Zákazníci v obchodoch platili viac najmä za oleje a tuky (47,2 %), chlieb a obilniny (21,0 %), mlieko, syry a vajcia (21,0 %), mäso (19,0 %) a zeleninu (15,4 %). To v praxi znamená, že kým v júni 2021 urobili Slováci a Slovenky nákup potravín za 100 eur, v júni 2022 to už bolo 118 eur. V košíkoch alebo vozíkoch pritom mali tie isté tovary,“ uviedla analytička Eva Sadovská.

Dôvodov prečo potraviny dražejú, je viacero. Producenti uvádzajú ako jeden z nich drahšie energie potrebné na výrobu. Ďalším dôvodom je vysoká cena ropy a následne aj pohonných látok. Mimochodom, benzín a nafta v medziročnom porovnaní stúpli o neuveriteľných 43 percent.

​Ani vyhliadky do budúcnosti nevyzerajú veľmi ružovo. 

„Očakávame, že aj v nasledujúcich mesiacoch bude inflácia u nás dvojciferná a v letných mesiacoch bude prekračovať hranicu 13 resp. 14 %. Zároveň predpokladáme, že priemerná inflácia za celý tento rok sa bude približovať k úrovni 12 %,“ predpovedá analytička Jana Glasová.

V praxi to znamená, že Slováci si aj v nasledujúcich mesiacoch budú priplácať oproti vlaňajšku za potraviny, pohonné látky, energie, ale aj za stavebné materiály. 

„Pravdupovediac, v žiadnej oblasti inflácie v najbližšom období neočakávame pokles cien oproti minulému roku,“ uzavrela Sadovská.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti