Cena benzínu opäť klesla. Je najlacnejší od konca mája

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Ceny benzínu a nafty začali postupne klesať. Benzín sa dokonca dostal pod hranicu euro deväťdesiat.

Už viac ako tri týždne cena ropy na svetových trhoch klesá. Toto spolu s obavami z príchodu recesie zapríčinilo súčasný pokles cien na slovenských benzínkach.

Cena benzínu sa momentálne pohybuje na najväčších pumpách na úrovni euro osemdesiatosem, nafta je o niečo drahšia. Pred viac ako týždňom pritom motoristi tankovali za euro deväťdesiatpäť. Ide však len o dočasný pokles.

„Je dosť pravdepodobné, že tento pokles bude len krátkodobý a dočasný,“ myslí si analytik Stanislav Pánis.

Zároveň dodal, že časom dopytovo-ponuková nerovnováha bude väčším faktorom pri určovaní cien ako obavy z recesie. To bude hnať cenu ropy do výšin.

„Rozsiahle zlacňovanie sa zatiaľ nedá očakávať. Ceny pohonných hmôt by mali ostať na zvýšenej úrovni celé leto,“ pridal sa analytik Boris Tomčiak.

Po lete by mohol nastať zlom

Po letných prázdninách by mohol nastať zlom. Dátoví analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu predpovedajú, že tankovanie výraznejšie zlacnie. A to na základe toho, že podľa nich bude v auguste ropa v porovnaní s júnom lacnejšia o 28 amerických dolárov.

„Po druhé, inflácia by mohla vďaka lacnejšej doprave a energiám ku koncu roka klesnúť na jednociferné hodnoty,“ dodali.

„Rusko dostane v 2. polroku 2022 výrazne menej (desiatok) miliárd za lacnejšiu ropu a oveľa menej za nedodávaný plyn. Zrazu možno bude tých energií viac, ako sme dúfali. Leto potvrdilo, že ceny energií zvyknú klesať. Tento rok je z čoho,“ ukončili príspevok na sociálnej sieti.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti