Majú zateplenú bytovku, no bez kolaudácie a s chybnou strechou. Majitelia obviňujú správcu

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Pred desiatimi rokmi síce dokončili zateplenie bytovky, dodnes však nemajú urobenú kolaudáciu. Navyše strecha má chyby. Vlastníci obviňujú správcu bytovky v Ružomberku. Ten ale tvrdí, že nič neporušil a je to len snaha o očiernenie dobrého mena ich spoločnosti.

Vlastníci bytov dali projekt, správca získal stavebné povolenie na zateplenie, balkóny a bleskozvody. Napokon zateplili aj strechu. S chybami.

„Pri daždi začne stekať po celých stenách, horšie je to z druhej strany, kde sú balkóny,“ hovorí jeden z obyvateľov bytovky Jozef Ciglan.

Stojí na nej aj voda. Posudok znalca, ktorý dali vypracovať, hovorí o nesprávnej technológii. Zateplenie má byť až neúčelné a zbytočné. Správcovi však iná odborná spoločnosť strechu odobrila.

„Zateplením strechy boli splnené kritéria na vydanie energetického certifikátu do skupiny B,“ uvádza v písomnom vyjadrení Jana Nociarová z firmy SBH.

Navyše, ako hovoria vlastníci bytov, prerábku a zateplenie strechy nikdy neodsúhlasili. „Je to svojvoľne. Aj v zápise z porád je, že nebola urobená projektová dokumentácia,“ približuje jeden z nich.

Zápismi z porád sa obhajuje aj správca. Pri výbere dodávateľa informácia o streche padla. Podľa experta na stavebnú legislatívu to ale nestačilo, vlastníci mali odsúhlasiť zámer ako taký.

„Jednoznačne treba súhlas vlastníkov, bez toho to nejde. A zároveň musí byť odsúhlasený aj projektantom a musí byť aj zmena stavebného povolenia,“ hovorí prezident Stavebnej komory SR Ivan Pauer. 

Nič z toho sa nestalo. Rekonštrukciu bytovky ale urobili aj so strechou. Prešlo desať rokov. Obyvatelia tvrdia, že kolaudácie sa domáhali viackrát.

„Stavebný úrad v Ružomberku do týchto dní neobdržal žiadnu žiadosť o začatie stavebného konania,“ tvrdí hovorca mesta Ružomberok Viktor Mydlo.

Ako približuje Nociarová, na podanie žiadosti o kolaudáciu je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov bytov. Túto požiadavku nepredložili.

Expert ale opäť oponuje. Nič také vraj správca nepotreboval. „Keď v záujme vlastníkov požiadal o stavebné povolenie, tak je povinný po ukončení stavebných prác a odovzdaní všetkých dokladov požiadať stavebný úrad o kolaudáciu,“ vysvetľuje Pauer.

Odborník si myslí, že aj chyby strechy by mal za vlastné opraviť správca. No ak sa nijako nedohodnú, možno budú rozuzlenie problému hľadať až pred súdom.

Viac si pozrite v reportáži vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bývanie

Dôležité udalosti