Hrozba sa naplnila. Rusi nepustia plyn do Európy ani po odstávke, odvolávajú sa na vyššiu moc

Hrozba sa naplnila. Rusi nepustia plyn do Európy ani po odstávke, odvolávajú sa na vyššiu moc
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/g0d4ather

Ruský plynárenský gigant Gazprom vyhlásil stav vyššej moci na dodávky plynu do Európy najmenej jednému významnému odberateľovi. Písomné oznámenie je platné od 14. júna a podľa agentúry Reuters sa vzťahuje na dodávky cez plynovod Nord Stream 1 do Nemecka.

Medzinárodná agentúra IEA  krátko po správe Gazpromu varovala, že Európa musí okamžite znížiť spotrebu plynu. Šéf IEA Fatih Birol vyzval európske vlády, aby „využili každý deň“ a počas nasledujúcich troch mesiacov naplnili zásobníky.

Gazprom uviedol, že nemôže plniť záväzky pre mimoriadne okolnosti, nad ktorými nemá kontrolu. Dátum vyhlásenia vyššej moci sa zhruba kryje so začiatkom obmedzovania kapacity Nord Streamu 1 na 40 % pôvodného stavu.

Nord Stream 1 je hlavnou trasou dodávok ruského plynu do EÚ, v týchto dňoch prechádza pravidelnou údržbou. Tá by mala by trvať do 21. júla. Najmä v Nemecku sa objavujú obavy, že Gazprom po odstávke neobnoví prevádzku plynovodu.

K využitiu takzvanej "vyššej moci (force majeure)" sa firmy uchyľujú vtedy, ak sa dostanú do situácie, ktorú nie sú schopné ovplyvniť, a záväzky tak plniť. Rozhodnutím využiť spätne klauzulu vyššej moci sa tak Gazprom chráni pred prípadnými kompenzáciami za výpadky v dodávkach, ktoré nasledovali po uvedenom termíne.

Táto situácia však s veľkou pravdepodobnosťou ešte zvýši napätie medzi Ruskom a západnými krajinami, ktoré výrazne vzrástlo už po invázii Ruska na Ukrajinu.      

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.