Ponožkový biznis prežíva krízu. Po Dedolese hlási problémy ďalšia známa značka

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock/sebastiancaptures

Po Dedolese prežíva problémové obdobie aj ďalšia „ponožková“ firma Fusakle. Sama to pritom priznala na sociálnej sieti, nám to potvrdil majiteľ spoločnosti Andrej Bartalos. Ten verí, že toto ťažké obdobie im pomôžu prekonať ich zákazníci.

„Náš momentálny problém spočíva v krátkodobom nedostatku hotovosti teraz, mimo hlavnej ponožkovej sezóny, ale zároveň aj vo vyšších zásobách tovaru. Práve preto sme vyšli von s výzvou o pomoc vo forme nákupu. Veríme, že nás zákazníci podržia aj teraz,“ uviedol Bartalos pre TVNOVINY.sk.

Podľa jeho slov ide teda len o krátkodobý problém, ktorý potrebujú preklenúť, kým sa predaj automaticky nezvýši.

„Keďže sme sezónna firma, tak najväčšie problémy nám spôsobilo zatvorenie trhu v našej hlavnej sezóne počas novembra/decembra 2021 a následné obmedzenia iba pre očkovaných, čím si firma nevytvorila dostatočnú rezervu na fungovanie mimo sezóny ako každý rok predtým,“ vysvetlil Bartalos.

Viacero problémov dostáva firmu na kolená 

Problém však nie je len v pandémii. Zmenilo sa viacero vecí, ktoré obchodníci nedokážu ovplyvniť.

„Po pandémii sa výrazne zmenilo zákaznícke správanie, kúpyschopnosť zákazníkov a návštevnosť nákupných centier, kde majú Fusakle svoje predajne, klesla zhruba o 35%. Následne prišla ďalšia nečakaná rana - vojna na Ukrajine, ktorej nasledoval ďalší výrazný pokles tržieb a súčasná inflácia a zdražovanie,“ ozrejmil Bartalos.

Tieto všetky faktory sa pripísali pod optimalizáciu, ktorou spoločnosť musela prejsť.

„Od začiatku roka sme boli nútení optimalizovať náklady, zredukovať predajné a pracovné miesta na Slovensku a v Čechách, aby sme zvládli náročnú situáciu. Momentálne fungujeme na počte zamestnancov, ktorý je nutný k chodu firmy,“ dodal Bartalos.

Fusakle nie sú prvou firmou, ktorá hlási problémy v ponožkovom biznise. Pred pár mesiacmi sa v ťažkej situácii ocitol aj Dedoles. Firma koncom mája prijala racionalizačné opatrenia, pripravila ozdravný plán a požiadala súd o ochranu pred veriteľmi a o umožnenie reštrukturalizácie.

Pritom v roku 2020 sa Dedolesu extrémne dobre darilo. Podľa portálu FinStat vykázal tržby necelých 50 miliónov eur a zisk 3,4 milióna eur. Firma sa tak pripravovala na veľkú expanziu. Jej zámery napokon pre pandémiu a s ňou súvisiace opatrenia, vojnu na Ukrajine a všeobecnú neistotu spotrebiteľov z rastúcej inflácie nevyšli.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchod

Dôležité udalosti