Rozkmotrenie Taurisu s Kauflandom nemusí byť jediné. Tlak pre extrémne zdražovanie narastá

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/František Iván

Rozkmotrenie Taurisu s Kauflandom nemusí byť jediné. Tlak pre extrémne zdražovanie totiž narastá. Na jednej strane si reťazce chcú udržať čo najnižšie ceny pri rovnakej kvalite, na druhej strane výrobcom extrémne narástli vstupné náklady.

Spoločnosť Tauris sťahuje svoje produkty z Kauflandu. Dôvodom je lacná cenová politika obchodného reťazca, ktorá podľa Taurisu zníži kvalitu ich produktov. A k tomu nechce pristúpiť.

„Cenová politika Kauflandu nás prinútila urobiť tento krok. Aktívne sa sústreďujeme primárne na kvalitu našich produktov s vyššou pridanou hodnotou, čo sa odzrkadľuje v dôvere našich zákazníkov v prémiové a zdravé výrobky s nezameniteľnou chuťou. Od tohto prístupu nechceme ustúpiť,“ vysvetlil generálny riaditeľ TAURIS GROUP Richard Duda.

Kaufland tieto slová razantne odmieta.

„Spoločnosť Kaufland sa rázne ohradzuje proti tvrdeniam, s ktorými prišla skupina TAURIS GROUP. Podľa jej vyjadrení sme sa snažili dohodnúť nízke ceny na úkor kvality výrobkov. Toto tvrdenie sa nielenže nezakladá na pravde, ale môže hraničiť aj s poškodením dobrého mena spoločnosti,“ reagoval hovorca reťazca Samuel Machajdík. Viac sme sa tejto téme venovali TU.

Primeraná cena s dobrou kvalitou vs. enormný nárast vstupných nákladov

Takéto rozkmotrenie nemusí byť na Slovensku jediné. Aj keď to žiadny z oslovených reťazcov nepotvrdil, vysoké tlaky na oboch stranách sú značné.

„V súčasnosti registrujeme dva súbežné trendy – na jednej strane ide o zvyšujúce sa ceny vstupných nákladov (inflácia) a na strane druhej klesajúca kúpyschopnosť spotrebiteľov,“ uviedol hovorca Lidl Tomáš Bezák.

V praxi to znamená, že reťazce sa snažia ponúknuť produkty za čo najnižšie ceny pri rovnakej kvalite, no výrobcovia pri stále drahších energiách či pohonných hmotách nedokážu pôvodné ceny udržať, a tak dochádza k obrovskému pnutiu.

„Lidl si zakladá na tom, že je férovým obchodným partnerom a zároveň vnímame zodpovednosť smerom k zákazníkom, ktorým chceme za každých okolností poskytnúť čo najvýhodnejší pomer ceny a kvality. Týmto podmieňujeme a vždy sme aj podmieňovali priebeh vyjednávaní o podmienkach spolupráce so všetkými dodávateľmi,“ ozrejmil Bezák.

Zmeny vo všeobecnosti pripúšťa aj ďalší reťazec. Žiadne konkrétnosti však neprezradil.

„Obchod je živý organizmus, ponuka tovaru sa mení v závislosti od záujmu a dopytu našich zákazníkov. Sledujeme novinky a trendy na trhu a zaraďujeme nové produkty a vyraďujeme tovar, o ktorý je nižší záujem,“ uviedla hovorkyňa Billa Kvetoslava Kirchnerová.

Tesco a COOP Jednota na naše otázky doposiaľ neodpovedali.

Prečítajte si tiež:

 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti