Slováci si okamžité platby obľúbili. Táto banka ich chce zaviesť do konca roka

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Platba z banky do banky len za pár sekúnd. Na Slovensku už takmer polroka fungujú okamžité platby. Do systému sa však zatiaľ zapojili len štyri banky. Ostatné síce chcú túto službu ponúkať, no samy nevedia odkedy. Okrem jednej.

Ak posielate platbu z jednej banky do druhej, tak príjemcovi za normálnych okolností zvyčajne príde na nasledujúci deň. Od 1. februára u štyroch bánk - VÚB, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, Raiffeisen banka - toto neplatí. Platba medzi týmto bankami príde do pár sekúnd.

V praxi to znamená, že služba bude dostupná 365 dní v roku a vôbec nezáleží na tom, či je sviatok alebo víkend. Banky ju navyše ponúkajú bez nároku na nejaký poplatok.

Už pri spustení ostatné banky avizovali, že túto službu chcú v dostupnom čase ponúkať aj ony. Po takmer polroku sa však do systému nepridala žiadna z nich. Len jedna banka uviedla, dokedy by chcela službu spustiť.

„Okamžité platby pre klientov intenzívne pripravujeme. Dostali sme sa do fázy testovania a riešenia technického pozadia služby, aby bolo všetko pripravené pred finálnym spustením. Presný dátum si zatiaľ netrúfneme odhadnúť vzhľadom na náročnosť projektu. Robíme všetko preto, aby bola služba pre klientov dostupná do konca roka,“ uviedol pre TVNOVINY.sk hovorca Fio banky Jozef Daňo.

Ako prvý túto informáciu priniesol portál zive.aktuality.sk

Nevedia kedy, ale budú včas informovať

Ostatné banky nevedia ani zhruba povedať, kedy a v akom časom rozmedzí chcú okamžité platby zaviesť.

„Budeme včas informovať,“ stroho uviedla hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

„Toto riešenie vyžaduje náročnú prevádzkovú a technickú prípravu, preto zavedenie takýchto platieb v mBank momentálne analyzujeme a o ich implementácii na slovenský trh budeme včas informovať. Radi by sme sa k prvým slovenským bankám, ktoré začali okamžité platby poskytovať, pripojili čo najskôr,“ ozrejmila produktová manažérka mBank pre platobné služby Milada Pivníková.

„Aktuálne pripravujeme nové technologické riešenia, ktoré majú pomôcť zaviesť v 365.bank aj okamžité platby a zároveň ešte viac zvýšiť komfort klientov pri využívaní našich služieb. O presnom termíne sprístupnenia služby okamžitých platieb budeme klientov včas informovať,“ pridal sa riaditeľ produktového oddelia 365.bank Tomáš Barbarič.

Aj pre ČSOB sú okamžité platby prioritou. Banka totiž momentálne prechádza transformačným programom a jeho súčasťou je aj zavedenie nového bankového systému. 

„Možnosť poskytovať klientkam a klientom okamžité platby je pre nás kľúčová, ale vzhľadom na náročnosť spomínaného programu a výmeny systémov nechceme predbiehať so stanovovaním konkrétnych termínov a ďalších detailov, ktoré budú aktuálne v čase, keď riešenie predstavíme," uviedla hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová. 

Oslovili sme aj Prima banku, tá však na naše otázky nereagovala.

Okamžité platby si Slováci ihneď obľúbili

Okamžité platby si Slováci obľúbili. Ukazujú to údaje Národnej banky Slovensko (NBS) za prvé mesiace fungovania tejto služby.

„Za prvé štyri mesiace bolo dokopy spracovaných viac ako 8,7 milióna okamžitých platieb. Celkovo mali v máji okamžité platby viac ako 10,8-percentný podiel zo všetkých SEPA úhrad na Slovensku. Tento podiel je porovnateľný s celkovým podielom SEPA okamžitých platieb v európskych krajinách, ktorý na konci prvého štvrťroku roku 2022 dosiahol 11,48 %,“ uviedla ešte v júni metodička stratégie platobných systémov NBS Iveta Bohúňová.

Odborníci hovoria, že teraz bude kľúčové aj pripojenie ostatných bánk, ale aj Štátnej pokladnice, aby ľudia výhody takýchto platieb mohli využívať aj v prípade platenia správnych poplatkov alebo daní.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti