Ide to aj bez pomoci štátu. Firma na východe opravila starú budovu a v závode zamestnáva dvesto ľudí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Stovky nových pracovných miest vytvoria aj bez pomoci štátu. Nemecká firma na zdĺhavé vybavovanie stimulov nechcela čakať. Výrobu konektorov do strojov rozbehli v chátrajúcej fabrike v Giraltovciach pri Svidníku. Jedno pracovné miesto tam stojí tritisíc eur. Na malý zázrak v hladovej doline bol zvedavý aj minister hospodárstva Richard Sulík. Nemecký investor od štátu na štart výroby nič nežiadal.

„Veľakrát to nejde bez stimulu, ale o to viac oceňujem, keď to niekto dokáže,“ povedal minister Sulík.

Nemecká firma je súčasťou amerického koncernu, ktorý po svete zamestnáva takmer 90-tisíc ľudí. Po Nemecku a Česku zriadili tretiu európsku pobočku v Giraltovciach. Nebol vraj čas stavať výrobnú halu na zelenej lúke ani vybavovať finančnú pomoc. Prenajali si chátrajúcu budovu.

„Investujem významné prostriedky, aby sme tu mohli fungovať,“ dodal riaditeľ závodu Jan Jurek. Spolumajiteľ budovy Anton Korba nám prezradil, že investor tu má dlhodobé zámery. Investícia sa im preto určite vráti.

Vo fabrike pracuje už takmer 200 zamestnancov a skoro každý deň prijímajú ďalších. Podmienkou je mať výučný list a chuť pracovať. Väčšinu tvoria Rómovia, ktorí autami do práce dochádzajú aj zo susedného okresu. Niektorým trvá cesta aj 45 minút. Zvyknú sa spojiť viacerí zo zmeny a striedajú sa v autách.

Firma postupne plánuje zamestnať až sedemsto ľudí a postupne sa už stáva jedným z top zamestnávateľov v okrese Svidník. Budovu bývalých kožiarskych závodov pred 12 rokmi postihla veľká povodeň. Dovtedy bola opustená. Prípadnú štátnu pomoc by chceli využiť na jej rekonštrukciu.

„Aby sa budova zateplila a vymenili sa okná a potrebujeme riešiť jedáleň, lebo tú nemáme,“ dodal Korba. Riaditeľ závodu Jurek dodal, že od štátu chcú žiadať o daňové úľavy a príspevky na sociálne poistenie. Minister hospodárstva im žiadnu konkrétnu pomoc zatiaľ nesľúbil.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Práca

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.