Cena plynu vystrelí nahor. Štátni analytici odhadli, že by mohla na budúci rok vzrásť pre domácnosti až o 170 percent

Plynový sporák v domácnosti.
Plynový sporák v domácnosti. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Nepríjemné správy ohľadom cien energií sa nekončia. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví dnes prišiel s novými prepočtami. Štátni analytici odhadli, že ceny plynu pre domácnosti by mohli na budúci rok vzrásť až o 170 percent. Zatiaľ je to ale len predbežný odhad, ktorý sa ešte môže zmeniť. Presné číslo sa dozvieme koncom roka. Výrazne by mala porásť aj cena elektriny, v tomto prípade ale vláda zastropovala jej cenu na najbližšie roky, takže domácnosti zvyšovanie cien nepocítia.

Pomôcť by mohla najmä realizácia memoranda podpísaného vládou so zástupcami Slovenských elektrární (SE). ÚRSO zdôraznil, že vzhľadom na prevládajúci vývoj na trhoch s energiami je nepravdepodobné, že akékoľvek opatrenie štátu dokáže plne eliminovať vplyv trhových cien energií na odberateľov.

"Je dôležité, aby sa pripravované opatrenia štátu vrátane tých, ktoré navrhuje ÚRSO v analýze, dotiahli do praxe. Potom sa ľudia na Slovensku nemusia zdražovania energií na budúci rok obávať, uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris. Ako najkľúčovejšie opatrenie sa pritom podľa šéfa úradu javí adresné využitie zlacnenej elektriny z memoranda so Slovenskými elektrárňami, ktoré môže slovenským domácnostiam pomôcť aj pri ušetrení nákladov na vykurovanie príbytkov, ak sa preorientujú pri vykurovaní z drahšieho plynu na lacnejšiu elektrinu z memoranda.  

Zdroj: TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.