Chcete si zatepliť dom alebo vymeniť okná? Na svete sú detaily, ako sa dostať k dotácii

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Spoznali sme detaily, ako sa dostať k štátnej dotácii, cez ktorú si budete môcť zafinancovať obnovu domu. Šancu budú mať tisíce Slovákov, na vynovenie príbytkov totiž pôjde celkovo vyše pol miliardy eur.

Minister Ján Budaj prvýkrát ohlásil obrovské investície do rodinných domov pre rokom. „Najmenej by sme chceli obnoviť 30-tisíc domov, ale veríme, že ich bude viac,“ vyhlásil v roku 2021 Budaj.

Rozdávanie dotácií sa ale stále nezačalo. Na spustenie výzvy čaká aj Kristián z južného Slovenska, ktorý si postupe prerába vyše storočný rodičovský dom. Vynovil už vnútrajšok a dotácie by rád použil na exteriér. Buď na zateplenie alebo na opravu strechy.

Novinkou je, že štát najnovšie oznámil, ako budú vyzerať podmienky na získanie dotácie. Šancu budú mať iba domy staršie ako desať rokov. Časť prerábky musíte zaplatiť aj zo svojho, zvyšok vám doplatí štát.   

„Maximálne 14 000 EUR v prípade projektov, ktoré dosiahnu úsporu primárnej energie na úrovni 30 až 60 % oproti stavu pred obnovou alebo 19 000 EUR v prípade projektov, ktoré dosiahnu úsporu primárnej energie viac ako 60 % oproti stavu pred obnovou,“ spresnilo ministerstvo na webovej stránke.

To, akú dosiahnete na dome úsporu energií, sa bude overovať cez energetické certifikáty. Je iba na vás, čo sa rozhodnete vynoviť. Stačí si vybrať z konkrétnych oblastí.

Akých? To sa dozviete vo videu vyššie.

Minister Ján Budaj plánuje spustiť dotácie už na jeseň. Žiadať sa o ne bude dať elektronicky alebo cez regionálne kancelárie, ktoré budú v každom krajskom meste.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti