Pumpári opäť prepíšu cenovky: O pár dní zlacnie benzín, hlásia dátoví analytici

Porovnanie cien pohonných hmôt
Porovnanie cien pohonných hmôt Zdroj: TVNOVINY.sk

Koncom minulého týždňa opäť klesla cena benzínu a postupne sa dostáva k hranici euro osemdesiat. Dosiahnuť by ju mohla ešte tento týždeň.

„Cena ropy od stredu júna pozvoľna klesá a je o 15% nižšia ako maximum. Takýto pokles v palivách neuvidíme, lebo cena je tvorená cenou surovín a koncového produktu, plus spotrebná daň a navrch DPH. Ale asi 10% pokles by sme mali v dôsledku poklesu cien ropy vidieť aj na účte za tankovanie. Sme asi v polovičke,“ píšu dátoví analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu.

Ceny palív v závere pracovného týždňa klesli už dva razy za posledných 14 dní. Cena benzínu sa tak dostala z eura deväťdesiatpäť, čo bol doposiaľ cenový strop, na euro osemdesiattri. Nafta je o niečo drahšia.

„Na čerpacích staniciach na Slovensku sa spravidla ceny menia vo štvrtok ráno. Možno rátať s poklesom o cent-dva,“ myslia si analytici. Ak by sa táto predpoveď naplnila, tak od začiatku júla by cena benzínu klesla približne o 15 centov.

V praxi to znamená, že motoristi na priemernej 50-litrovej nádrži ušetria viac ako sedem eur.

„Namiesto výrazného rastu cien palív o 50% medziročne by sme sa mohli dožiť poklesu a to je zmena trendu. A ten je dôležitý,“ uzatvárajú analytici na sociálnej sieti.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.