Banky dostali nový impulz k zdražovaniu hypoték. Aj tie najkratšie fixácie budú poriadne drahé

Na snímke pohľad na budovu Národnej banky Slovenska z vojnového pamätníka Slavín
Na snímke pohľad na budovu Národnej banky Slovenska z vojnového pamätníka Slavín Zdroj: TASR/Dano Veselský

Banky opäť zdražujú hypotéky. Impulz dostali od Európskej centrálnej banky, ktorá zdvihla základnú úrokovú sadzbu. Tá takto bojuje proti vysokej inflácii. Najviac sa to dotkne dlhoročných fixácií, o tie je totiž najväčší záujem.

Slováci už mesiace sledujú nepriaznivý trend na hypotekárnom trhu a snažia sa uchmatnúť čo najlepšiu úrokovú sadzbu na čo najdlhšie obdobie.

Keď si pred polrokom ľudia brali hypotéky pod jedným percentom, tak v súčasnosti sa 5-ročný fix pohybuje na úrovni 2,5 percenta a 10-ročné sa začínajú od troch percent. A zdražovaniu nie je koniec.

Banky dostali nový impulz od ECB, ktorá zvýšila od roku 2011 prvý raz základnú úrokovú sadzbu na úroveň 0,5 percenta. Do pár hodín na to reagovali dve banky na slovenskom trhu – VÚB a Prima banka. Experti očakávajú, že sa pridajú aj ďalšie.

„V súvislosti s úpravou základnej úrokovej sadzby ECB sa očakával ďalší rast úrokov a pravdepodobne dôjde k plošnému zvýšeniu úrokov opäť naprieč všetkými fixáciami aj v ďalších bankách,“ uviedla riaditeľka pre úvery FinGO.sk Eva Šablová.

To, ktorých fixácií sa to dotkne, záleží na jednotlivých obchodných politikách banky. Vo všeobecnosti však platí, že porastú tie sadzby, o ktoré je najväčší záujem.

„Pokiaľ sú obyvateľstvom žiadané práve dlhodobejšie fixácie, ktoré prinášajú ľuďom väčšiu istotu, je logické, že úprava sa bude týkať najmä týchto ponúk,“ dodala Šablová.

Ani tie najkratšie fixácie nezískate pod tri percentá

Banky začali so zdvíhaním úrokových sadzieb už koncom februára, keď ECB ešte len uvažovala, že základnú sadzbu navýši. Zdražovanie sa potom odohralo hneď v niekoľkých kolách.

„Vnímam to ako pokračujúci trend, ktorý nemusí skončiť v tomto roku. O ďalšom potenciálnom zvýšení sadzieb môže rozhodnúť opäť cena peňazí, ale aj samotný záujem o úvery. Ak nijako výrazne neopadne, môže to na trh priniesť nový normál v podobe sadzieb, aké máme,“ vysvetlil analytik Matej Dobiš.

ECB už hlási, že v septembri opäť navýši sadzbu. Navyše, pribúdajú hlasy, že by to malo byť podobne výrazné, ako teraz v júli. Otázkou potom je, ako veľmi môžu hypotéky zdražieť. Analytici sa zhodujú, že sa to len veľmi ťažko predpovedá.  

„Je celkom reálne, že v budúcom roku už na trhu úroky začínajúce číslicou dva v ponuke bánk nenájdeme,“ myslí si Šablová.

To sa však rozprávame len o najkratších fixáciách. Tie päť a viacročné budú samozrejme za vyšší úrok.

„Treba si počkať na to, aký dopad bude mať sprísnenie menovej politiky ECB na spotrebu domácností, ich záujem úverovať sa a samozrejme, samotný vývoj inflácie. Skôr ako stabilizáciu úrokov v najbližších mesiacoch očakávame ich mierny rast,“ ozrejmila Šablová.

Prečo ECB zvyšuje sadzbu?

ECB prišla so zvýšením úrokovej sadzby, aby mohla bojovať proti vysokej inflácii. Ide pritom o začiatok série podobných krokov, ktoré sú potrebné a nevyhnutné na skrotenie inflačných rizík.

„Nevieme zázračne stlačiť ceny benzínu, plynu, potravín tak, aby ceny v najbližších mesiacoch nerástli, ale vieme robiť opatrenia na to, aby po tom, čo odznejú šialené tlaky na ceny spôsobené vojnou a pandémiou, sa vrátil vývoj do normálnych koľaji. Dostať infláciu na želané úrovne chvíľu potrvá,“ upozornil guvernér NBS Peter Kažimír.
 

Prečítajte si tiež:

 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.