Štáty EÚ sa dohodli na pláne, ktorý má obmedziť spotrebu zemného plynu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Členské štáty Európskej únie sa dohodli na pláne, ktorý má obmedziť spotrebu zemného plynu a stanoviť podmienky na vyhlasovanie plynovej núdze. Informuje o tom ČTK, ktorá sa odvoláva na agentúru DPA. Plán má znížiť riziko plynúce z možného úplného prerušenia dodávok ruského plynu do EÚ. Dohodu by mali na svojom mimoriadnom rokovaní schváliť v utorok (26.7.) ministri energetiky.

Únijná exekutíva navrhla, aby členské krajiny dvadsaťsedmičky kvôli očakávanému výpadku dodávok z Ruska obmedzili od augusta do marca spotrebu plynu o 15 percent oproti priemeru z minulých piatich rokov. Tento cieľ by mal byť dobrovoľný, Brusel by však podľa návrhu mohol po konzultácii s členskými krajinami vyhlásiť stav plynovej núdze, a tak urobiť zníženie spotreby v celej EÚ povinným.

Prečítajte si tiež:

​Výsledný kompromis obsahuje oproti pôvodnému návrhu EK podstatne viac výnimiek a sprísňuje aj podmienky, za ktorých môžu byť štátom uložené povinné úspory. Stav plynovej núdze má vymáhať iba Rada EÚ - teda zástupcovia členských štátov - nie samotná Komisia, ako predpokladal pôvodný plán.

Počas konzultácií stálych zástupcov členských štátov sa ukázalo, že veľká časť krajín považuje solidaritu pri zaobchádzaní s potenciálne nedostatkovým plynom za nesmierne dôležitú a chce plynom šetriť. Okrem Maďarska vyjadrili v poslednej dobe zásadné výhrady iba tri ďalšie členské štáty, uviedla DPA.

Dohodu by dnes mali formálne odsúhlasiť ministri energetiky členských krajín na mimoriadnej schôdzke, ktorú zvolal český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela. Na prijatie plánu je potrebná kvalifikovaná väčšina členských štátov EÚ a podľa DPA je pravdepodobné, že návrh schvália.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.