Štáty EÚ sa dohodli na pláne, ktorý má obmedziť spotrebu zemného plynu

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Členské štáty Európskej únie sa dohodli na pláne, ktorý má obmedziť spotrebu zemného plynu a stanoviť podmienky na vyhlasovanie plynovej núdze. Informuje o tom ČTK, ktorá sa odvoláva na agentúru DPA. Plán má znížiť riziko plynúce z možného úplného prerušenia dodávok ruského plynu do EÚ. Dohodu by mali na svojom mimoriadnom rokovaní schváliť v utorok (26.7.) ministri energetiky.

Únijná exekutíva navrhla, aby členské krajiny dvadsaťsedmičky kvôli očakávanému výpadku dodávok z Ruska obmedzili od augusta do marca spotrebu plynu o 15 percent oproti priemeru z minulých piatich rokov. Tento cieľ by mal byť dobrovoľný, Brusel by však podľa návrhu mohol po konzultácii s členskými krajinami vyhlásiť stav plynovej núdze, a tak urobiť zníženie spotreby v celej EÚ povinným.

Prečítajte si tiež:

​Výsledný kompromis obsahuje oproti pôvodnému návrhu EK podstatne viac výnimiek a sprísňuje aj podmienky, za ktorých môžu byť štátom uložené povinné úspory. Stav plynovej núdze má vymáhať iba Rada EÚ - teda zástupcovia členských štátov - nie samotná Komisia, ako predpokladal pôvodný plán.

Počas konzultácií stálych zástupcov členských štátov sa ukázalo, že veľká časť krajín považuje solidaritu pri zaobchádzaní s potenciálne nedostatkovým plynom za nesmierne dôležitú a chce plynom šetriť. Okrem Maďarska vyjadrili v poslednej dobe zásadné výhrady iba tri ďalšie členské štáty, uviedla DPA.

Dohodu by dnes mali formálne odsúhlasiť ministri energetiky členských krajín na mimoriadnej schôdzke, ktorú zvolal český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela. Na prijatie plánu je potrebná kvalifikovaná väčšina členských štátov EÚ a podľa DPA je pravdepodobné, že návrh schvália.

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti